PolskaPoszukiwane kobiety namówione na in vitro

Poszukiwane kobiety namówione na in vitro

Forum Kobiet Polskich poszukuje kobiet,
które "zostały namówione" na zapłodnienie metodą in vitro.
Organizacja chce pokazać ich świadectwa "szerokiej opinii
publicznej". Według FKP, wielu kobietom proponuje się in vitro,
bez żadnego medycznego uzasadnienia.

24.01.2008 | aktual.: 24.01.2008 16:20

"Zwracamy się z prośbą o osobiste świadectwa kobiet, które doświadczając problemów w poczęciu własnego dziecka, uległy namowom firm wykonujących zabiegi zapłodnienia in vitro pełne ufności, że ten rodzaj 'leczenia' jest jedyną szansą na posiadanie własnego dziecka" - napisała w liście prezes FKP Ewa Kowalewska.

Jak podkreśliła, zdaje sobie sprawę, że dla wielu osób opowiadanie o tym może być trudne, jednak ich "świadectwa mają wielką wartość, ponieważ są wiarygodne". Organizacja szuka też osób, które potrafiłyby opowiedzieć o swoich problemach w radiu i telewizji. "Nie mamy zamiaru nikogo oceniać" - zaznacza Kowalewska.

Zdaniem prezes, wielu kobietom proponuje się in vitro bez żadnego medycznego uzasadnienia, choć skuteczność tej metody jest bardzo niska.

"Nie mówi się prawdy o tym, co przeżywa kobieta (zarówno fizycznie, psychicznie jak i duchowo), która bardzo pragnie dziecka, gdy stosuje się wobec niej tę procedurę. Jak bardzo jest ona upokarzająca. Jakie są następstwa zdrowotne i samopoczucie w przypadku hormonalnej stymulacji jajników. Co przeżywa kobieta i jak się ją traktuje w przypadku kolejnych niepowodzeń w utrzymaniu ciąży? Czy uprzedza się ją, jaka jest rzeczywista szansa na utrzymanie przy życiu dziecka poczętego poza ustrojem matki? Jakie są możliwe powikłania i wątpliwości moralne?" - pyta prezes FKP w swoim liście.

Według Kowalewskiej, wiele faktów związanych z zapłodnieniem metodą in vitro jest ukrywanych przed opinią publiczną. Jej zdaniem, dzieci poczęte w ten sposób niejednokrotnie mają problemy ze zdrowiem, a ich matki skarżą się na problemy "związane z trudnościami z pełną akceptacją swojego macierzyństwa".

"Nie słychać także żadnych głosów ojców dzieci poczynanych in vitro na temat, jak oni zostali potraktowani przez służbę zdrowia, jak realizują swoje ojcostwo i troskę o zdrowie żony. Ich świadectwa są także bardzo potrzebne" - podkreśla Kowalewska.

Prezes FKP zwraca też uwagę na to, że "nie mówi się, jak wygląda leczenie niepłodności w naszej służbie zdrowia, to znaczy działanie mające na celu poprawę zdrowia i jego naturalnej funkcji związanych z płodnością".

Zdaniem FKP dyskusja na temat in vitro, którą wywołała zapowiedź minister zdrowia Ewy Kopacz z listopada zeszłego roku, że możliwe byłoby refundowanie tego zabiegu, gdyby w systemie były wystarczające środki, ma podłoże ideologiczne i polityczne.

Forum Kobiet Polskich to organizacja, która powstała w 1996 roku z inicjatywy Polskiego Związku Kobiet Katolickich. Forum skupia przedstawicielki organizacji i ruchów, które deklarują zainteresowanie sprawami kobiet katolickich. Działa w oparciu o naukę Kościoła katolickiego, naukę Jana Pawła II i Kartę Praw Rodziny. W Forum reprezentowanych jest 57 organizacji oraz ruchów kobiecych m.in. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Duszpasterstwa Kobiet, Polski Związek Kobiet Katolickich, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)