Trwa ładowanie...
dywwayj

Poświąteczne spotkanie Księżyca z Saturnem i Spiką

Rankiem 27 i 29 grudnia Księżyc na swej drodze na sferze niebieskiej najpierw zbliży się do Spiki, a potem do Saturna - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Share
Poświąteczne spotkanie Księżyca z Saturnem i Spiką
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
dywwayj

Spica to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Panny i jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie. W tym miesiącu Księżyc przejdzie dość blisko niej, bo minimalny dystans dzielący oba ciała będzie wynosił tylko jeden stopień. Co ważne, koniunkcja ta wydarzy się w czasie bardzo korzystnym dla obserwatorów w Polsce. Do największego zbliżenia dojdzie 27 grudnia o godz. 4.13 rano. O tej porze Srebrny Glob i Saturna znajdziemy około 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

Prawie dwie doby później, w bardzo podobnej odległości od siebie (niespełna stopień) znajdą się Księżyc i Saturn. W tym przypadku do koniunkcji dojdzie o godzinie 1.58, ale o tej porze nie należy jeszcze wychodzić na obserwacje, bo w Polsce Saturn i Księżyc będą wciąż pod horyzontem. Należy poczekać do około godz. 5 rano, bo wtedy oba ciała będzie można znaleźć około 10 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

dywwayj

Podziel się opinią

Share
dywwayj
dywwayj
Więcej tematów