Trwa ładowanie...
d21kc7n
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Poświąteczne spotkanie Księżyca z Saturnem i Spiką

Rankiem 27 i 29 grudnia Księżyc na swej drodze na sferze niebieskiej najpierw zbliży się do Spiki, a potem do Saturna - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poświąteczne spotkanie Księżyca z Saturnem i Spiką
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d21kc7n

Spica to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Panny i jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie. W tym miesiącu Księżyc przejdzie dość blisko niej, bo minimalny dystans dzielący oba ciała będzie wynosił tylko jeden stopień. Co ważne, koniunkcja ta wydarzy się w czasie bardzo korzystnym dla obserwatorów w Polsce. Do największego zbliżenia dojdzie 27 grudnia o godz. 4.13 rano. O tej porze Srebrny Glob i Saturna znajdziemy około 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

Prawie dwie doby później, w bardzo podobnej odległości od siebie (niespełna stopień) znajdą się Księżyc i Saturn. W tym przypadku do koniunkcji dojdzie o godzinie 1.58, ale o tej porze nie należy jeszcze wychodzić na obserwacje, bo w Polsce Saturn i Księżyc będą wciąż pod horyzontem. Należy poczekać do około godz. 5 rano, bo wtedy oba ciała będzie można znaleźć około 10 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

d21kc7n

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d21kc7n

d21kc7n
Więcej tematów