Postawili pomnik faszyście - fala oburzenia
Radni sześciotysięcznego słowackiego miasteczka Rajec w województwie żylińskim odsłonili pomnik Ferdynanda Durczańskiego - zbrodniarza wojennego, szefa MSW w profaszystowskim rządzie prezydenta Jozefa Tiso (1939-1945). Słowacy nie posiadają się z oburzenia. Protestuje również Związek Gmin Żydowskich na Słowacji.
Dwumetrowe popiersie Ferdynanda Durczańskiego, który urodził się w Rajcu, stanęło przed Miejskim Muzeum. Pomnik powstał z inicjatywy radnych, którym szefuje burmistrz Jan Rybaryk. Zdaniem burmistrza Durczański był politykiem o nieprzeciętnej osobowości. Twierdzi on, że trzykrotny minister państwa słowackiego ocalał Żydów przed deportacjami do obozów koncentracyjnych
Przeciw decyzji radnych zaprotestowali nie tylko mieszkańcy miasteczka. Historyk Jan Hlavinka przypomiał, że Ferdynand Durczański był autorem ustaw, które pozwoliły odbierać majątki słowackim Żydom, a potem deportować mniejszość żydowską do obozów koncentracyjnych.
Oburzenia nie kryje również Związek Gmin Żydowskich na Słowacji. Rzecznik Związku Pavol Franko przypomniał, że "Durczański został uznany za zbrodniarza wojennego", a decyzja radnych "jest policzkiem wymierzonym słowackiej demokracji". - Oni pogardzają demokratycznymi wartościami europejskiej wspólnoty - oświadczył po adresem radnych Pavol Franko.
Przed II wojną na Słowacji żyło około 95 tysięcy Żydów. Władze profaszystowskiej Słowacji odebrały majątek ponad dziesięciu tysiącom żydowskich przedsiębiorców o wartości 38% ówczesnego budżetu państwa. Do obozów koncentracyjnych deportowano co najmniej 75 tysięcy Żydów. Państwo płaciło III Rzeszy 500 marek za każdego obywatela żydowskiego wywiezionego do obozu. Była to tzw. opłata za przesiedlenie i naukę zawodu.