Posłowie zajmą się spóźnionymi samorządowcami
Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się przepisami w sprawie samorządowców, którzy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń majątkowych. Projekty w tej sprawie przygotowały kluby PO i PSL.
Powstały one po tym, jak okazało się, że kilkuset samorządowców z prezydent Warszawy na czele spóźniło się ze złożeniem oświadczeń majątkowych swoich lub współmałżonka.
Ujednolicić zasady
Projekt nowelizacji ordynacji samorządowej złożony przez PO ma usunąć wady legislacyjne ustawy o samorządzie terytorialnym i samorządowej ordynacji wyborczej. W myśl obecnych przepisów samorządowcy składają swoje oświadczenie majątkowe oraz oświadczenie o działalności gospodarczej małżonka w różnych terminach. PO chce wprowadzić ujednolicone zasady składania wszelkiego rodzaju oświadczeń. Samorządowcy mieliby na to 60 dni od złożenia ślubowania.
PSL chce, by samorządowcy mieli pół roku na złożenie oświadczeń majątkowych. Dopiero, gdyby nie dotrzymali tego terminu, traciliby mandat.
Sejm rozpatrzy także dwa projekty ustaw, dotyczące alimentów. W jednym z nich, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości znalazł się zapis, że w sytuacji, gdy jeden z rodziców uchyla się od płacenia alimentów, obciążenie przechodzi na aktualnego partnera takiej osoby. Komornik będzie mógł wówczas nawet zająć majątek nowego partnera, niezależnie, czy jest to związek małżeński, czy konkubinat.
Reaktywacja bankowej komisji śledczej?
Sejm wysłucha informacji rządu w sprawie naszego stanowiska wobec traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej. O przedstawienie takiej informacji wnioskowały kluby SLD oraz PSL. Polskie stanowisko ma przedstawić Sejmowi szefowa polskiej dyplomacji, Anna Fotyga.
Posłowie wysłuchają także informacji o funkcjonowaniu Zakładu ubezpieczeń Społecznych. Ma ona dotyczyć waloryzacji świadczeń w tym roku, systemu ubezpieczeń społecznych oraz wypłaty świadczeń na nowych zasadach.
Niewykluczone, że posłowie zdecydują o wznowieniu prac bankowej komisji śledczej. Nad projektem uchwały o zmianie zakresu prac komisji, który zakwestionował Trybunał Konstytucyjny, Sejm pracuje od kilkunastu tygodni. Posłowie mają się zająć sprawozdaniem komisji regulaminowej w tej sprawie.