Posłowie za ułatwianiem zatrudniania absolwentów
Zwolnienia ze składek na ubezpieczenie
zdrowotne - to jedna ze zmian proponowanych w poselskim projekcie
nowelizacji ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół. Projekt omawiano na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji
gospodarki oraz polityki społecznej i rodziny.
10.09.2003 16:35
Nowością w projekcie jest także rozszerzenie kręgu osób, które mogłyby skorzystać z tych zwolnień. Proponuje się objąć nimi także studentów czy doktorantów, którzy do czasu ukończenia 28 roku życia we własnym imieniu podjęli i wykonują działalność gospodarczą.
Obecnie przepisami ustawy objęci są absolwenci szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, szkół dla dorosłych, 24-miesięcznych kursów zawodowych, kursów przygotowania zawodowego w Ochotniczych Hufcach Pracy, szkół specjalnych oraz niepełnosprawni, w ciągu 12 miesięcy od chwili ukończenia szkoły.
Projekt zakłada także zwolnienie młodych przedsiębiorców na okres pół roku od rozpoczęcia działalności z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, chorobowe, wypadkowe i rentowe. Wnioskodawcy argumentują, że świadomość braku obciążeń w pierwszym momencie istnienia firmy stanowić będzie dużą zachętę do podjęcia przez absolwentów działalności gospodarczej.
Z kredytu na działalność gospodarczą mogliby, w myśl projektu, skorzystać absolwenci, którzy wcześniej już pracowali, a którzy według obowiązujących przepisów są obecnie wyłączeni z możliwości starania się o taki kredyt.
O kredyty mogliby ubiegać się wszyscy studenci i absolwenci, a nie, jak obecnie, tylko absolwenci zamieszkali w powiatach i gminach "uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym".
Ustawa o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół jest elementem rządowego programu "pierwsza praca". Ma ona obowiązywać do 31 grudnia 2005 roku. Projektodawcy, przy okazji jej noweli, chcą wydłużyć moc obowiązywania aktu do 31 grudnia 2006 roku.
Wątpliwości członków komisji dyskutujących nad projektem nowelizacji ustawy budził brak przedstawienia przez projektodawców choćby szacunkowych danych dotyczących kosztów wprowadzenia zmian i liczby osób, które miałyby z nich skorzystać. Komisje odłożyły prace nad projektem do czasu uzyskania opinii rządu.