Posłowie poparli rządowy projekt dot. swobodnego przepływu osób
Wszystkie kluby opowiedziały się w Sejmie za rządowym projektem ustawy ujednolicającej kwestie dotyczące wjazdu, pobytu i wyjazdu obywateli państw członkowskich UE z terenu innych państw Wspólnoty.
Projekt ustawy o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i ich rodzin wprowadza do polskiego prawa przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 29 kwietnia 2004 r.
Projekt zobowiązuje m.in. organy wydające decyzje ws. obywateli UE i członków ich rodzin przyjeżdżających do Polski - czyli konsula, funkcjonariuszy straży granicznej i wojewodów - do informowania ich w języku zrozumiałym dla nich.
Projekt wprowadza trzy rodzaje pobytu na terytorium Polski: pobyt do trzech miesięcy, okres przekraczający trzy miesiące i prawo stałego pobytu, które można nabyć po pięciu latach nieprzerwanego pobytu w Polsce.
Projekt definiuje też zakres opieki socjalnej czy zdrowotnej oraz innych rodzajów świadczeń, którymi obywatel państwa członkowskiego Unii jest objęty podczas pobytu w Polsce.
Swoboda przepływu osób, usług, kapitału i towarów to cztery podstawy funkcjonowania rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Zgodnie z tą zasadą mieszkańcy Wspólnoty mają prawo przemieszczania się wewnątrz "dwudziestki piątki" bez wiz i zezwoleń. Mogą też zamieszkiwać w dowolnym kraju "dwudziestki piątki" podejmować działalności gospodarczą i pracę z zachowaniem obowiązujących tam przepisów.