Trwa ładowanie...
d3znqa2
11-04-2008 15:35

Posłowie PiS krytykują propozycje MEN ws. lektur szkolnych

Posłowie PiS krytykują propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącą zmian w kanonie lektur. Jak mówił były wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski: to propozycja bardzo szkodliwa, odzierająca z wartości patriotycznych i wychowawczych.

d3znqa2
d3znqa2

Według niego, niepokojące jest także to, że nie jest to złożenie konkretnych propozycji, lecz bardziej odniesienie się, kontestacja propozycji poprzedników oraz że uczniowie cześć lektur mają poznawać tylko we fragmentach.

Jak mówił Kłosowski, danie uczniom możliwości czytania lektur we fragmentach to skłanianie ich do sięgania po bryki i streszczenia. Trudno zrozumieć pewne książki i ich przekaz, jeśli czytamy je tylko we fragmentach - powiedziała Marzena Machałek.

_ Pani minister edukacji Katarzyna Hall mówi: skończmy z fikcją, skoro młodzież i tak nie czyta lub czyta we fragmentach to niech już tak będzie, zapiszmy to w rozporządzeniu. Moim zdaniem, to populizm, niemądry pragmatyzm, który może powoduje przypodobanie się młodzieży czy dzieciom, ale nie jest to (...) myślenie o edukacji w poczuciu odpowiedzialności za naród_ - zaznaczyła posłanka. My nauczyciele nie możemy myśleć o przypodobywaniu się, lecz o tym jakiego Polaka wychowujemy, o jakim kodzie kulturowym - dodała.

Prasa informowała, powołując się na stronę internetową resortu edukacji, że minister Hall zamierza zmienić kanon lektur szkolnych. Z informacji tych wynika, że proza Sienkiewicza i Gombrowicza oraz utwory Słowackiego mają być czytane tylko we fragmentach. Ze spisu lektur wykreślono m.in. książkę Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość", uznaną za zbyt trudną, nawet dla licealistów. Nie ma już w kanonie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej; powieści Stefana Żeromskiego wycofano z programu gimnazjum, mają być czytane tylko przez licealistów.

d3znqa2

Hall na spotkaniu z dyrektorami szkół powiedziała, że przedstawiony przez MEN projekt kanonu lektur to wstępna propozycja.

Dzień wcześniej na konferencji prasowej minister poinformowała, że równolegle trwają prace nad listą lektur do języka polskiego, które będą obowiązywały uczniów uczących się według zreformowanych programów nauczania (czyli od roczników rozpoczynających naukę w szkole podstawowej i gimnazjum we wrześniu 2009 r.) oraz nad listą dla roczników nie objętych reformą. Obie listy przygotowuje ten sam zespół ekspertów.

Według Hall, uczniowie z roczników nie objętych reformą prawdopodobnie jako lektury obowiązkowe będą mieli te, które były obowiązkowymi przed zmianami w kanonie wprowadzonymi przez jej poprzedników - Romana Giertycha i Ryszarda Legutkę. Pozycje wprowadzone do spisu przez tych ministrów miałyby wtedy stać się lekturami nieobowiązkowymi. Minister edukacji zaznaczyła, że chciałaby, aby rozporządzenie w tej sprawie obowiązywało od nowego roku szkolnego.

d3znqa2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3znqa2
Więcej tematów