PolskaPosłowie obradują ws. dnia wolnego w Święto Trzech Króli

Posłowie obradują ws. dnia wolnego w Święto Trzech Króli

W Sejmie trwa pierwsze czytanie obywatelskiego projektu o przywróceniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli.

Posłowie obradują ws. dnia wolnego w Święto Trzech Króli
Źródło zdjęć: © PAP

Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki podkreślił z sejmowej mównicy, że inicjatywa powrotu do tradycji dnia wolnego w Święto Trzech Króli cieszy się ogromnym poparciem społecznym. Jak dodał, pod projektem podpisało się prawie 700 tysięcy osób. To bezprecedensowe poparcie społeczne - podkreślił prezydent Łodzi.

Projektu nie poprze Platforma Obywatelska. Poseł PO Arkadiusz Rybicki argumentował, że Polski nie stać na kolejny dzień wolny od pracy, który kosztowałby 4 miliardy złotych. Straciliby przede wszystkim najbiedniejsi, dla których praca jest jedynym sposobem radzenia sobie z biedą.

Poseł Platformy podkreślił też, że nie ma żadnych dowodów na to, że dzień wolny w święto kościelne sprzyja nasileniu praktyk religijnych. Mnożenie wolnych dni sprzyja ich desakralizacji - dodał Arkadiusz Rybicki.

Za przekazaniem projektu do dalszych prac jest natomiast Prawo i Sprawiedliwość. Posłanka Elżbieta Rafalska z PiS powiedziała, że Polacy chcą móc godnie świętować. Przypomniała, że dzień wolny w Święto Trzech Króli został zniesiony w czasach wojującego z Kościołem komunistycznego ateizmu, wbrew woli milionów wierzących obywateli.

Posłanka podkreśliła, że Polacy na tle Europy wcale nie świętują bardzo dużo. Elżbieta Rafalska dodała, że krytykująca projekt Platforma Obywatelska wyolbrzymia ekonomiczne skutki wprowadzenia dnia wolnego.

Dzień wolny od pracy w dniu 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli, został zlikwidowany decyzją I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR Władysława Gomułki, w ramach walki z Kościołem katolickim. W ten dzień nie pracują mieszkańcy dziewięciu krajów Unii Europejskiej, między innymi Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Szwecji i Finlandii.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)