Trwa ładowanie...
dtscv3w
podatek

Posłowie debatują o podatku VAT

Sprawa VAT-u w budownictwie zdominowała sejmową debatę nad ustawą dostosowującą polskie prawo o podatku VAT do regulacji europejskich. Sejm ponownie, w drugim czytaniu zapoznaje się z tą ustawą. Decyzję o powrocie do drugiego czytania podjął marszałek Sejmu Marek Borowski, który uznał, że poprawki zgłoszone do ustawy poprzednio były niekonstytucyjne, sprzeczne z regułami unijnymi lub źle sformułowane.

Share
dtscv3w

O jakości projektu, który trafił do Sejmu świadczy to, że w poprzednim drugim czytaniu zgłoszono do ustawy 200 poprawek. Autorem połowy z nich był autor projektu, czyli rząd. Sprawą, która wywołuje największe spory jest VAT w budownictwie. Rząd proponuje, by wpisać do ustawy wynegocjowane z Unią okresy przejściowe na 7 - procentowy VAT na usługi budowlane i sprzedaż mieszkań. W takim przypadku, od momentu wejścia Polski do Unii, stawką 22% byłyby objęte materiały budowlane i grunty pod zabudowę.

PiS poparty przez resztę klubów opozycyjnych proponuje wprowadzenie do ustawy definicji budownictwa społecznego. Zdaniem autorów poprawki zgodnie z regułami Unii Europejskiej taka definicja umożliwiałaby faktyczne utrzymanie 7% stawki VAT w całym budownictwie, w tym na materiały budowlane.

Posłowie podczas debaty zgłaszają też poprawki obniżające stawki VAT na inne artykuły na przykład artykuły dziecięce, Internet czy transport drogowy. (iza)

dtscv3w

Podziel się opinią

Share
dtscv3w
dtscv3w
Więcej tematów