Posłowie badają dziś układ krążenia
W parlamencie rozpoczęły się badania profilaktyczne chorób układu krążenia. Badaniom poddał się m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Badanie jest częścią projektu realizowanego w Parlamencie Europejskim. Choroby serca to największy wróg obywateli UE. Od 30 do 50 proc. z nich umiera właśnie z tego powodu - powiedział dr Tomasz Zdrojewski. Jak powiedział, w Polsce przedwczesnych zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia jest 24 tys.
Ważne jest, aby zająć się problemem na płaszczyźnie unijnej, a nie tylko na poziomie państw członkowskich - podkreślił.
Lekarze, którzy zjawili się w parlamencie, zadali posłom i senatorom pytania dotyczące stylu życia, badali ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu oraz wskaźnik masy ciała.
Borusewicz przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że nie lubi "igieł i pobierania krwi". Dbam o zdrowie, dużo spacerując ze swoim psem, jeżdżąc na rowerze - mówił dziennikarzom.
Zdrojewski przypomniał, że po raz pierwszy parlamentarzyści poddali się takim badaniom w maju 2000 roku. Skorzystało z nich 75 proc. posłów i senatorów.
Wyjaśniając cel badań, Zdrojewski powiedział, że jest to rodzaj "socjotechniki w edukacji posłów". Informując ich o stanie zdrowia, chcemy jednocześnie przekazać, jak to jest ważne - dodał.
Akcja zrealizowana w 2000 roku przyniosła też wymierne skutki. Dzięki poparciu Marszałka Płażyńskiego, Borowskiego i sejmowej Komisji Finansów powstał Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD.