Trwa ładowanie...
d40t3yz

Poseł PO Robert Tyszkiewicz: organizator marszów ONR pracuje w IPN

"Organizator marszów ONR w Hajnówce ku czci "Burego", radny Bogusław Łabędzki z PiS, został pracownikiem białostockiego IPN. To najlepszy argument za likwidacją tej instytucji" - napisał na Twitterze poseł PO Robert Tyszkiewicz.
Share
Bogusław Łabędzki w lutym podczas marszu w Hajnówce
Bogusław Łabędzki w lutym podczas marszu w HajnówceŹródło: PAP, Fot: Artur Reszko
d40t3yz

26 lutego w Hajnówce odbył się II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych organizowany przez ONR Białystok, Narodową Hajnówkę i Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny "Inki", którego prezesem jest Bogusław Łabędzki. Burmistrz Hajnówki wydał zakaz organizacji marszu, przywołując m.in. stanowisko rady tego miasta, w którym wyraziła ona "zdecydowany sprzeciw" wobec planów organizacji marszu w mieście.

Radni zwrócili uwagę, iż trasa marszu miała przebiegać przy prawosławnym soborze św. Trójcy, gdzie w tym samym czasie odbywać się miało nabożeństwo w przeddzień rozpoczęcia Wielkiego Postu.
Sąd Okręgowy w Białymstoku przychylił się do odwołania organizatorów i po kilkuminutowej rozprawie uchylił decyzję burmistrza o zakazie marszu.

d40t3yz

Radni przypomnieli też, że ubiegłoroczny marsz odbył się pod hasłem "Bury - nasz bohater". "Postać 'Burego' (kpt. Romualda Rajsa - przyp. red.) w naszym mieście jest postacią kontrowersyjną, odpowiedzialną za zamordowanie 79 mieszkańców (osoby cywilne: kobiety, dzieci, mężczyźni) naszego regionu" - zaznaczyli radni.

Chodzi o wydarzenia sprzed 71 lat, gdy oddziały podziemia niepodległościowego kpt. Romualda Rajsa spacyfikowały kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego, zamieszkanych przez wyznającą prawosławie ludność białoruską. Badający tę sprawę pion śledczy IPN przyjął kwalifikację prawną zbrodni ludobójstwa. W 2005 r. umorzył śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.

Przeczytaj też: Mitologia Żołnierzy Wyklętych

d40t3yz

Podziel się opinią

Share
d40t3yz
d40t3yz
Więcej tematów