PolskaPoseł LPR: zapytam władze o lokalizację tarczy

Poseł LPR: zapytam władze o lokalizację tarczy

Poseł LPR Robert Strąk zadeklarował, iż zapyta prezydenta, premiera i szefa MON o miejsce ulokowania elementów tarczy antyrakietowej w związku z doniesieniami prasowymi, że Amerykanie wybrali Redzikowo koło Słupska. Poseł LPR jest założycielem
stowarzyszenia "Pomorze bez tarczy antyrakietowej".

W poniedziałek zamierzam wysłać w tej sprawie pisma do prezydenta i premiera, złożę też interpelację do ministra obrony narodowej. Nie powinno być tak, że zapadają jakieś decyzje nad głowami mieszkańców, których się nawet o tym nie informuje - powiedział poseł Strąk.

Stowarzyszenie posła Strąka zbiera podpisy przeciwników tarczy

Jego stowarzyszenie, które założył pod koniec maja, zebrało dotychczas kilkaset podpisów przeciwników ulokowania koło Słupska wyrzutni pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu antyrakietowego.

O tym, że Amerykanie wybrali Redzikowo koło Słupska na lokalizację wyrzutni rakiet poinformowała sobotnia "Rzeczpospolita". Według "Rz", sprawę tę prezydent USA George W. Bush ustalił z prezydentem Lechem Kaczyńskim podczas piątkowego spotkania na Helu. Lech Kaczyński powiedział dziennikarzom jedynie, że Polska jest zainteresowana tarczą, prezydenci "znają miejsce, gdzie to ma być", ale jest za wcześnie na ujawnienie tej lokalizacji.

Wójt gminy Słupsk: oficjalnie nic o tarczy nie wiem

Oficjalnie nadal nic o tarczy antyrakietowej nie wiem. Jeśli faktycznie wybrano Redzikowo, to pewnie nie będziemy mieli wiele do powiedzenia, bo chodzi o nadrzędne cele obronne - powiedział Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk (Pomorskie), na terenie której leży Redzikowo.

Redzikowo jako miejsce ulokowania amerykańskich wyrzutni zostało wymienione w opublikowanym na początku roku przez czeskie ministerstwo obrony kilkudziesięciostronicowym raporcie na ten temat. W Czechach ma stanąć radar namierzający potencjalne cele dla antyrakiet.

Obok Redzikowa Czesi podali jeszcze dwie możliwe lokalizacje: dawna baza lotnicza Zegrze Pomorskie k. Koszalina (Zachodniopomorskie) i powojskowe lotnisko Debrzno, które znajduje się na terenie woj. wielkopolskiego w powiecie złotowskim.

We wszystkich wymienionych przez Czechów miejscach w zeszłym roku warszawska spółka Segi - AT przeprowadziła badania geologiczne, których głównym celem najprawdopodobniej było ustalenie poziomu wód gruntowych. Badanie zleciła im amerykańska firma Blach & Veatch, która od kilku lat zaangażowana jest w program obrony antyrakietowej. Wyniki niezwykle istotnych dla umiejscowienia wyrzutni badań są utrzymywane w tajemnicy. Amerykańska tarcza na powojskowym lotnisku?

Gdyby informacje "Rz" o umieszczeniu wyrzutni w Redzikowie potwierdziły się, amerykańska baza antyrakietowego systemu powstałaby na zajmującym 400 ha powojskowym lotnisku z pasem startowym o długości 2,4 km, szerokości 60 m i grubości 0,4 m, wokół którego rozmieszczono 115 różnego rodzaju obiektów, w tym żelbetowe hangary dla samolotów bojowych.

Lotnisko w Redzikowie leży 4 km od centrum Słupska, kilkaset metrów na północ od drogi krajowej nr 6 Szczecin - Gdańsk, między dwiema niewielkimi miejscowościami Redzikowo i Jezierzyce, w których mieszka ok. 2,8 tys. osób.

Lotnisko w Redzikowie zbudowali w drugiej połowie lat 30. XX wieku Niemcy. Nazywało się ono wówczas Stolp - Reizt (Słupsk - Redzikowo). We wrześniu 1939 r. na lotnisku w Redzikowie stacjonowały bombowce Luftwaffe Dornier 17 i Ju-87 Stukas, które atakowały Westerplatte, Oksywie i Hel.

Później Redzikowo rozbudowano tworząc tu szkołę pilotów myśliwskich, która istniała do początków 1945 r. Funkcjonowała tu również szkoła mechaników Luttwaffe.

W czasie operacji "Fall Barbarossa" - inwazji na Związek Radziecki - w Redzikowie tankowały myśliwskie Messerschmity BF - 109 dostarczane z fabryk do jednostek walczących na froncie wschodnim.

Po wojnie w latach 50. lotnisko rozbudowano dla potrzeb ulokowanego tam w 1952 r. 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego wyposażonego kolejno w maszyny MIG - 15, MIG - 17, MIG - 19, MIG - 21 i MIG - 23 ze zmienną geometrią skrzydeł. W 1979 r. właśnie dla tych samolotów pas startowy i drogi kołowania przeszły kapitalny remont. Kolejną gruntowną konserwację - z gwarancją na 25 lat - pas startowy przeszedł w 1986 r.

W październiku 2000 r. ministerstwo obrony narodowej zdecydowało o rozformowaniu 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

Na przełomie lat 60. i 70. w Redzikowie utworzono cywilny terminal dla obsługi krajowych połączeń z Warszawą i Zegrzem Pomorskim. Istniał on do 1989 r.

31 grudnia 2004 r. lotnisko w Redzikowie jako "trwale zbędne, ale z warunkiem zachowania charakteru lotniczego" MON przekazał Agencji Mienia Wojskowego. AMW nie ogłosiła dotychczas przetargu na zbycie Redzikowa, nie przekazała go również samorządowi, który chciałby tam reaktywować cywilny port lotniczy.

Obecnie w Redzikowie stacjonuje 23. Batalion Radiotechniczny. Jednostka ma być z końcem tego roku połączona z inną i przeniesiona w nowej miejsce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)