PolskaPorzucony majątek

Porzucony majątek

Odpowiedzialni za państwowy majątek ministrowie Skarbu Państwa oraz pracy bezczynnie przyglądali się, jak kontrolę nad należącym do państwa mieniem przejmuje grupa prywatnych osób. Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że kolejni ministrowie dopuścili się zaniedbań pozwalających na bezprawne rozdysponowanie majątku Funduszu Wczasów Pracowniczych - informuje "Nasz Dziennik".

Kontrolują go obecnie wieloletni działacze OPZZ - Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Według Najwyższej Izby Kontroli, bierność organów administracji państwowej skutkowała utratą kontroli państwa nad majątkiem Funduszu Wczasów Pracowniczych (FWP) - dodaje dziennik.

"Mienie Skarbu Państwa, jakim w dalszym ciągu pozostaje majątek Funduszu Wczasów Pracowniczych, zostało przez państwo porzucone. Kolejni ministrowie pracy i skarbu w latach 1999-2004 wykazali się w tej sprawie bezczynnością" - stwierdził wiceprezes NIK Krzysztof Szwedowski. Na majątek Funduszu składały się np. środki z dopłat Skarbu Państwa, dochody z majątku własnego oraz Skarbu Państwa.

Na podstawie ustawy z 1988 r. o FWP Fundusz został przekształcony w jednostkę organizacyjną ogólnokrajowej organizacji międzyzwiązkowej. W okresie po stanie wojennym jedyną oficjalnie działającą organizacją tego typu było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Związek nie uzyskał jednak statusu właściciela tego majątku.

W lipcu 1997 r. OPZZ utworzyło Fundusz Wczasów Pracowniczych sp. z o.o., do którego dwa miesiące później wniesiono majątek FWP, wyceniony wtedy na mniej więcej 104 mln zł. Wniesienie majątku FWP do spółki było możliwe po jego wycenie, wykonanej na zlecenie ministra pracy i polityki socjalnej, co kosztowało budżet państwa ponad 3 mln zł. Według NIK, polecenie utworzenia zespołu, który miał dokonać wyceny, wydał ówczesny wiceminister pracy i polityki socjalnej Maciej Manicki. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)