Trwa ładowanie...

Porwani przez piratów to kapitan i oficerowie. "Nic im się nie stało"

Ośmiu Polaków zostało uprowadzonych przez piratów u wybrzeży Nigerii. Statek pod liberyjską banderą był ponad 60 mil od wybrzeża. – To klasyczne porwane dla okupu – mówi Wirtualnej Polsce kmdr Sebastian Kalitowski, ekspert ds. terroryzmu morskiego.

Share
Porwani przez piratów to kapitan i oficerowie. "Nic im się nie stało"
Źródło: marinetraffic.com
d2kgpcx

Chodzi o statek "Pomerenia Sky". Wśród uprowadzonych jest 8 Polaków, 2 Filipińczyków i 1 Ukrainiec. - Z moich informacji wynika, że piraci podpłynęli dwiema łodziami. Porwali kapitana i oficerów. Najgorsze za nimi, bo krytyczny jest moment wchodzenia na statek. Na szczęście nic im się nie stało. Teraz jest czas negocjowania wysokości okupu – mówi kmdr Kalitowski, były dowódca grupy specjalnej płetwonurków w jednostce Formoza i właściciel firmy Maritime Safety & Security, która zajmuje się bezpieczeństwem na morzu.

Jak się dowiedziała Wirtualna Polska, do ataku doszło w sobotę nad ranem. – To częste działanie w rejonie Nigerii. Piraci porywają członków kadry ofecerskiej. Dzięki temu mogą uzyskać wyższy okup. W tym regionie sięga on kilkudziesięciu-kilkuset tysięcy dolarów – mówi kmdr Kalitowski.

d2kgpcx

Ekspert uspokaja, że w większości przypadków porwanym nie dzieje się krzywda i są uwalniani po wpłaceniu okupu. - Etap przetrzymywania dla okupu jest bezpieczniejszy. Porywaczom zależy na tym, by wszyscy byli cali i zdrowi. W innym wypadku nie uzyskają tego, o co im chodzi, czyli pieniędzy – mówi Kalitowski.

Uwolnienie członków załogi może trochę potrwać. – Zazwyczaj są przetrzymywani od kilku dni do kilku tygodni. Wszystko zależy od tego, jak szybko zakończą się negocjacje dotyczące wysokości okupu i jak szybko armator zgromadzi pieniądze – uważa ekspert. I dodaje, że w niedzielę porywacze zwolnili statek pod szwajcarską bandera, który został uprowadzony w tym samym rejonie 24 września.

marinetraffic.com
Źródło: marinetraffic.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Trybunał Stanu dla Dudy? „To nieuniknione. Pytanie, czy Kaczyński uniknie odpowiedzialności

d2kgpcx

Podziel się opinią

Share
d2kgpcx
d2kgpcx
Więcej tematów