Portal o wojennych losach swoich mieszkańców Gdyni

Samorząd Gdyni, jako pierwsze miasto w Polsce, stworzył portal internetowy, za pośrednictwem którego chce poznać wojenne losy swoich mieszkańców. Punktem wyjścia jest zamieszczona w portalu księga adresowa miasta z 1937 roku.

04.09.2008 | aktual.: 04.09.2008 17:57

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Gdyni, Joanna Grajter, badania losów miasta w czasie II wojny światowej prowadzi w tej chwili także Warszawa i Poznań. Gdynia jest jednak pierwszym miastem, które swoje badania koncentruje na losie ludzi - stwierdziła Grajter.

W ramach projektu stworzono portal www.2wojna.gdynia.pl, w którym umieszczona została lista mieszkańców Gdyni sporządzona na podstawie księgi adresowej z 1937 roku, kiedy to w mieście żyło około 120 tysięcy ludzi.

W portalu znalazła się już stworzona dzięki pomocy różnych organizacji lista gdynian, o których wiadomo, że zginęli w czasie II wojny światowej. Przy każdym z nazwisk umieszczono informację o miejscu śmierci: obozie koncentracyjnym, getcie itp. W tej chwili lista liczy sobie ponad 3 tysiące nazwisk.

Na stronie internetowej projektu zamieszczane są także wspomnienia gdynian, w których opowiadają oni o wojennych losach swoich i swoich rodzin.

W portalu znalazło się też m.in. kalendarium, które prezentuje - niemal dzień po dniu, zdarzenia, do jakich dochodziło w Gdyni w czasie II wojny światowej. tam też przedwojenne mapy Gdyni oraz lista publikacji poświęconych losom miasta tuż przed i w czasie wojny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)