Porozumienia wojskowe Indii i Pakistanu
Dysponujące bronią nuklearną Indie i
Pakistan podpisały serię porozumień wojskowych
zmierzających do złagodzenia panującego od kilkudziesięciu lat
między nimi napięcia, grożącego wybuchem konfliktu atomowego.
Jak poinformował przedstawiciel delegacji indyjskej Navtej Sarna, Delhi i Islamabad zgodziły się, że nie będą budować nowych posterunków wojskowych wzdłuż tzw. "linii kontroli" w będącym przyczyną sporu Kaszmirze. Jednocześnie obie strony zobowiązały się do podtrzymania zawieszenia broni, nienaruszania przestrzeni powietrznej drugiej strony, a także comiesięcznych wzajemnych konsultacji między stacjonującymi w Kaszmirze dowódcami.
Od końca lat 40. "linia kontroli" stała się faktyczną granicą między oboma krajami w Kaszmirze. W porozumieniu nie było jednak mowy o redukcji przebywających w Kaszmirze wojsk. W indyjskiej części regionu stacjonuje obecnie - według niezależnych ocen - ok. 500 tys. żołnierzy rozlokowanych głównie w pasie przygranicznym.
W sobotę oba państwa zgodziły się oficjalnie informować wzajemnie o planowanych próbach rakietowych oraz uruchomić od września bezpośrednią "gorącą linię" między Delhi i Islamabadem, konkretnie między ministerstwami spraw zagranicznych, w celu zapobieżenia przypadkowemu wybuchowi konfliktu nuklearnego.
W styczniu 2004 roku Indie i Pakistan zainicjowały proces pokojowy, który doprowadził do poprawy stosunków po latach ochłodzenia i napięć oraz trzech wojnach stoczonych po podziale indyjskiego subkontynentu w 1947 roku.