Porozumienia sierpniowe. Abp Jędraszewski o "katolickim getcie"
We wtorek przypadła 41. rocznica porozumień sierpniowych. - Postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa - przekazał abp Marek Jędraszewski.
31.08.2021 21:50
We wtorek abp Marek Jędraszewski w Katedrze Wawelskiej przewodniczył mszy św. z okazji 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. - Bóg chce swoją świętością ogarnąć nie tylko poszczególnego człowieka, ale również całe rodziny i inne ludzkie wspólnoty, również całe narody i społeczeństwa - mówił metropolita krakowski.
Podczas homilii nie zabrakło jednak akcentów politycznych. - Postulat neutralności światopoglądowej służy głównie w tym zakresie, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię i światopogląd oni wyznają - oświadczył duchowny.
Hierarcha podkreślił jednak, że "postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego". - I niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością - stwierdził.
Abp Jędraszewski o "katolickim getcie": Doświadczaliśmy przez wiele lat
Jak tłumaczył abp Jędraszewski, potrzebna jest w życiu społecznym i państwowym forma obecności tego, co święte, aby "nikogo nie uczynić obcym we własnej ojczyźnie".
- A tego niestety doświadczaliśmy przez kilkadziesiąt ostatnich lat. Doświadczyliśmy tego wielkiego katolickiego getta, getta na miarę narodu - oświadczył wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
- My, katolicy, prosimy o wzięcie pod uwagę naszego punktu widzenia; że bardzo wielu spośród nas czułoby się nieswojo w państwie, z którego struktur by wyrzucono Boga; a to pod pozorem światopoglądowej neutralności - apelował hierarcha.
Wiceprzewodniczący KEP: Trzeba czuwać nad prawdą, nad chrześcijańskimi korzeniami
Metropolita krakowski odniósł się również do postulatów usunięcia religii ze szkół i "sprowadzenia katolików do mniejszości". - By ocalić własną tożsamość, zarówno osobistą, jak i narodową, należy pamiętać o tym, jakie na nas spoczywa wielkie zobowiązanie, płynące z minionych wieków, wobec nas i tego, co zrobimy z naszą wolnością, przekazując jej przesłanie przyszłym pokoleniom - mówił.
- Kiedy patrzymy na wypadki także ostatnich dni, rozumiemy najpierw, co znaczy czuwanie nad Polską: żeby Polska była Polską i żeby Polska była polska - mówił abp Jędraszewski, zwracając uwagę, że jest wiele "brutalności, wulgaryzmów, próby poniżania drugiego człowieka i mieszania go z błotem".
- Znamy te hasła niektórych polityków ostatnio, którzy mówią, że można wygrać wybory jedynie przez kłamstwo. I szerzy się ono, i zatruwa polską duszę. (...) Trzeba czuwać nad prawdą. Trzeba czuwać nad chrześcijańskimi korzeniami naszego narodu, od których tyle sił zewnętrznych i wewnętrznych tak usilnie pragnie nas odciąć - konkludował wiceprzewodniczący KEP.