Trwa ładowanie...
d1wl1qc

Poroszenko: sytuacja na wschodzie trudna, ale pod kontrolą

Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest trudna, ale znajduje się pod kontrolą władz państwa - oświadczył prezydent Petro Poroszenko na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (PAP/EPA, Fot: MIKHAIL PALINCHAK)
d1wl1qc

- Będę mówił szczerze: sytuacja jest bez wątpienia bardzo trudna i nikt nie ma zamiaru tego ukrywać, jednak znajduje się pod wystarczającą kontrolą, byśmy nie ulegali panice, zachowywali trzeźwy umysł i potrafili planować dalsze działania - powiedział prezydent Ukrainy podczas otwartej dla dziennikarzy części posiedzenia w Kijowie.

Petro Poroszenko zwołał posiedzenie RBNiO w związku z wtargnięciem na Ukrainę wojsk Federacji Rosyjskiej, które wspierają separatystów prorosyjskich walczących z ukraińskimi siłami rządowymi.

Prezydent ocenił, że rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę, by wesprzeć prorosyjskich separatystów, którzy są wycieńczeni walkami z rządowymi siłami ukraińskimi. - Na ratunek tej bandzie weszły z Federacji Rosyjskiej, przez niekontrolowany przez nas odcinek granicy, kolumny ciężkiego sprzętu, duża partia broni i żołnierze z regularnych oddziałów rosyjskiej armii - powiedział.

d1wl1qc

Poroszenko ujawnił, że w czwartek po raz pierwszy od dłuższego czasu doszło do kontaktu między sztabami generalnymi sił zbrojnych Ukrainy i Rosji. Nie ujawnił jednak żadnych szczegółów tych rozmów.

Prezydent oświadczył, że polecił służbom granicznym wznowienie kontroli na granicy ukraińsko-rosyjskiej i uzgodnienie z Rosjanami wspólnego patrolowania granicy, by uniemożliwić przepływ ludzi i sprzętu z Rosji na terytorium Ukrainy.

Dodał, że tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa jest rozpatrzenie nowego planu działań na wschodzie kraju. - Szef sztabu generalnego przedstawił mi plan naszych dalszych kroków, a ja to zatwierdziłem. Na zamkniętej części posiedzenia opracujemy jasny plan tego, co będziemy robili w najbliższym okresie - podkreślił.

Poroszenko zaapelował także do społeczeństwa, by nie wpadało w panikę. - Destabilizacja i panika to taka sama broń, jak czołgi, transportery opancerzone i kałasznikowy. Sytuacja jest na tyle kontrolowana, by nie ulegać panice - zaznaczył ukraiński prezydent.

 (fot. infografika.wp.pl)
((fot. infografika.wp.pl))
d1wl1qc

Podziel się opinią

Share
d1wl1qc
d1wl1qc
Więcej tematów