Trwa ładowanie...

Poroszenko prosi Putina o uwolnienie Sawczenko

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiadomił w środę, że skierował do prezydenta Rosji Władimira Putina prośbę o niezwłoczne uwolnienie ukraińskiej lotniczki i deputowanej Nadii Sawczenko. Prowadzi ona od ponad 80 dni protest głodowy w rosyjskim areszcie.

Share
Poroszenko prosi Putina o uwolnienie Sawczenko
Źródło: AFP, fot: KIRILL ZYKOV
d3vuag5

Poroszenko, jak poinformował jego rzecznik Swiatosław Cehołko, poprosił też premiera Włoch Matteo Renziego o poruszenie tej sprawy z Putinem. Matteo Renzi spotkał się w środę w Mińsku z prezydentem Poroszenką. Z Ukrainy Renzi jedzie do Moskwy, gdzie w czwartek ma rozmawiać z Putinem.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział agencji TASS, że prezydent jeszcze nie otrzymał listu Poroszenki z prośbą o uwolnienie Sawczenko.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poinformował w środę, że uwolnienia Sawczenko domaga się Komnitet Ministrów Rady Europy (RE). Za rezolucją w tej sprawie zagłosowali przedstawiciele 44 państw, przeciw była tylko Rosja, a reprezentanci Serbii i Armenii wstrzymali się od głosu.

d3vuag5

33-letnia Sawczenko, którą Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarża o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy, nie przyznaje się do winy i twierdzi - tak samo jak władze w Kijowie - że separatyści uprowadzili ją do Rosji. Ukraińska pilotka prowadzi od ponad 80 dni głodówkę w rosyjskim areszcie.

W poniedziałek prezydent Petro Poroszenko przyznał Nadii Sawczenko Tytuł Bohatera Ukrainy. Przypomniał, że bezprawnie więziona w Rosji 33-letnia nawigatorka od jesieni jest objętą immunitetem deputowaną do ukraińskiego parlamentu i członkinią delegacji Ukrainy do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wyraził także nadzieję, że Sawczenko wkrótce odzyska wolność.

Adwokaci lotniczki twierdzili, że niemieccy lekarze, którzy zbadali ją przed kilkoma dniami w Moskwie, ocenili, że za kilka dni głodówka Sawczenko może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jej organizmie lub nawet do śmierci. Jeden z obrońców Sawczenko Mykoła Połozow powiedział w rosyjskim radiu Echo Moskwy, że punkt krytyczny nastąpi w dniach 6-8 marca. "Po tej dacie nie będzie już mogła powrócić do normalnego życia: albo zostanie inwalidką, albo doprowadzi to do jej śmierci" - zaznaczył.

Zapytany o oświadczenia dotyczące zagrożenia życia Sawczenko przedstawiciel rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej (FSIN) Anatolij Rudyj odpowiedział we wtorek dziennikarzom, że jej życie nie jest zagrożone, a ogólny stan jej zdrowia w obecnych warunkach i przy takim okresie głodówki jest zadowalający.

Zobacz również: Separatyści wykorzystują porzuconą przez rządowe wojsko broń

d3vuag5

Podziel się opinią

Share
d3vuag5
d3vuag5
Więcej tematów