Trwa ładowanie...
d271ci6
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Poroszenko ostrzega: wprowadzę stan wojenny na terenie całej Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział wprowadzenie stanu wojennego na terytorium całego państwa, jeśli bojownicy w Donbasie nie wstrzymają w nocy z soboty na niedzielę ognia w tym regionie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poroszenko ostrzega: wprowadzę stan wojenny na terenie całej Ukrainy
(AFP, Fot: Kirill Kudryavstsev)
d271ci6

O północy czasu ukraińskiego, czyli o godz. 23.00 w Polsce, na wschodniej Ukrainie ma zacząć obowiązywać rozejm, co przewidziano w nowym porozumieniu pokojowym, zawartym w czwartek w Mińsku.

- Jeszcze przed Mińskiem, na posiedzeniu Rady Ministrów Ukrainy uprzedzałem, że jeśli nie będzie pokoju, będziemy zmuszeni (...) podjąć decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. Raz jeszcze podkreślam: w tym przypadku stan wojenny nie zostanie ogłoszony wyłącznie w Doniecku i Ługańsku, lecz w całym kraju - oświadczył w sobotę Poroszenko.

Wcześniej prezydent Ukrainy uprzedził, że jeśli w nocy z soboty na niedzielę nie wejdzie w życie porozumienie o wstrzymaniu ognia w Donbasie, Kijów będzie apelował o zwołanie nadzwyczajnego spotkania Rady Europejskiej.

Wiceszef administracji prezydenckiej Ołeksandr Czałyj oświadczył, że jeśli walki na wschodniej Ukrainie będą kontynuowane, władze w Kijowie uzyskają od Zachodu "nowy poziom wsparcia", co oznacza dostawy broni.

d271ci6

"Debalcewe płonie"

"Debalcewe płonie" - alarmuje szef tamtejszej milicji, podległej władzom w Kijowie. Jak pisze na facebooku Wiaczesław Abroszkin, miasto znajduje się pod nieustającym ostrzałem artyleryjskim. Pociski i rakiety z wyrzutni Grad spadają na dzielnice mieszkaniowe. Jednym z celów jest komenda ukraińskiej milicji.

Debalcewe na wschodzie Ukrainy to ważny węzeł transportowy. W ostatnim czasie z miasta udało się ewakuować większość mieszkańców. Prorosyjscy separatyści chcą za wszelką cenę zdobyć miasto przed wejściem w życie zawieszenia broni. Równie zacięte walki toczą się o Mariupol - strategiczne miasto portowe nad Morzem Azowskim.

d271ci6

Uzgodniony w czwartek rozejm ma zacząć obowiązywać o godz. 23.00 naszego czasu. Ukraiński batalion Azow informuje, powołując się na dane zwiadu, że z terytorium Rosji na Ukrainę weszła kolumna rosyjskich wojsk bez znaków rozpoznawczych.

Z kolei ambasador Stanów Zjednoczonych w Kijowie Geoffrey Pyatt opublikował zdjęcia satelitarne rosyjskich sił, w tym nowych systemów przeciwlotniczych koło Debalcewa. Dyplomata podkreślił, że separatyści mają teraz więcej ciężkiego sprzętu niż niektóre państwa europejskie i NATO. Według jego informacji, przy granicy z Ukrainą Rosja gromadzi wsparcie dla separatystów.

Walki na Wschodzie nie ustają

W nocy siły ukraińskie były atakowane 34 razy. Najwięcej ostrzałów zanotowano koło miasta Debalcewe. Tam doszło do nieudanej próby szturmu pozycji ukraińskiej armii. Separatyści rozpoczęli ofensywę także na południu, w okolicach Mariupola. W walkach uczestniczy piechota oraz czołgi i artyleria. Ukraińcy odpierają ataki. Różne źródła informują o dodatkowym wsparciu militarnym dla separatystów ze strony Rosji.

d271ci6

Ukraiński batalion Azow informuje, powołując się na dane zwiadu, że z terytorium Rosji na Ukrainę weszła kolumna rosyjskich wojsk bez znaków rozpoznawczych.

Ostatnie straty wroga Ukraińcy oceniają na prawie stu zabitych i 180 rannych, o własnych nie informują. Strona ukraińska podała tylko, że wczoraj na wschodzie kraju od ostrzału ze strony separatystów zginęło 14 cywilów.

Według ukraińskich wojskowych, separatyści chcą zdobyć Debalcewe i Mariupol do północy w sobotę, gdy ma wejść w życie uzgodnione w czwartek w Mińsku zawieszenie broni.

d271ci6

Kolejne miasto pod gradem pocisków

Miejscowość Szyrokine pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy praktycznie przestała istnieć - donoszą ukraińskie źródła wojskowe.

Jak pisze na Twitterze przedstawiciel batalionu sił specjalnych Azow, od wczesnego ranka prorosyjscy separatyści przypuścili zmasowany atak na Szyrokine - z użyciem ciężkiej artylertii i wyrzutni rakietowych Grad. Miasteczko jest kompletnie zniszczone.

Zobacz wideo: Norman Davies: Putin budzi na nowo świadomość narodową Ukraińców

d271ci6

Podziel się opinią

Share

d271ci6

d271ci6
Więcej tematów