PolskaPoradnia dla chorych na stwardnienie rozsiane przestanie istnieć

Poradnia dla chorych na stwardnienie rozsiane przestanie istnieć

Krakowska Poradnia dla Chorych
na Stwardnienie Rozsiane (SM) może przestać istnieć. Jak podaje
"Gazeta Krakowska", to jedyna w regionie poradnia rehabilitacyjna
dla chorych na tę chorobę.

Ci na górze nie wiedzą, co robią. Dlaczego nas tak traktują? To było jedyne miejsce w Małopolsce, gdzie mieliśmy kompleksową opiekę - neurologa, psychologa, logopedę i rehabilitację w domu. Przez 12 lat korzystałam z tej poradni, co teraz zrobię? - pyta Halina Węglarz, od 18 lat chora na SM. Halina Węglarz jest jedną z podopiecznych krakowskiej Poradni dla Chorych na SM przy Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał z poradnią na ten rok kontraktu na pomoc neurologiczną i logopedyczną. Wstępnie odmawia także umowy na rehabilitację domową (na razie, podobnie jak z innymi poradniami rehabilitacyjnymi, Fundusz przedłużył jedynie umowę o dwa miesiące). Z kompleksowej opieki, potrzebnej na co dzień osobom chorym na stwardnienie rozsiane, w poradni pozostała jedynie pomoc psychologiczna - informuje gazeta.

Ok. 200 chorym na SM z całego regionu, unieruchomionym na wózkach inwalidzkich, poradnia zapewniała rehabilitację w domu.

Złożyliśmy odwołanie, ale nie wiem, czy to coś da. Powiedziano nam, że nie będziemy mieć kontraktu na rehabilitację, bo nie mamy własnej sali. Ale my przecież rehabilitujemy chorych w ich domach i dotąd właśnie na to mieliśmy umowę - wyjaśnia "Gazecie Krakowskiej" Józef Góralczyk z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)