Poprawiły się nastroje społeczne Polaków
Na początku roku poprawiły się oceny ogólnej
sytuacji w Polsce - wynika z sondażu CBOS. Po raz pierwszy od 1998
r. oceny pozytywne (41%, wzrost o 5 pkt proc. od grudnia)
nieco przewyższyły negatywne (40%, spadek o 5 pkt proc.).
Bez zmian pozostała od grudnia liczba osób nie mających wyrobionej opinii na ten temat lub oceniających sytuację ambiwalentnie (19%).
Lepsze niż w grudniu są również przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w najbliższym roku; liczba optymistów wzrosła do 28% (o 5 pkt proc.).
Znacznie lepiej niż przed miesiącem postrzegana jest sytuacja polityczna. Co trzeci ankietowany (32%, spadek o 6 pkt proc.) ocenia ją jako złą, a co siódmy (14%, wzrost o 4 pkt proc.) pozytywnie. Ponad dwie piąte (45%, wzrost o 4 pkt proc.) badanych określa ją jako przeciętną.
Nieco lepsze są również opinie o sytuacji gospodarczej. Wprawdzie liczba ocen negatywnych zmalała o 6 pkt proc. - do 35%, jednak liczba ocen pozytywnych wzrosła nieznacznie (o 2 pkt proc., do 15%). Nieco więcej badanych niż przed miesiącem (43%, wzrost o 3 pkt proc.) uważa, że stan gospodarki jest przeciętny.
Niemal takie same jak przed miesiącem są opinie Polaków o tym, jak obecnie żyje się im i ich rodzinom. Blisko połowa badanych (47%) uznaje poziom swego życia za przeciętny, niemal co trzeci badany (31%, wzrost o 2 pkt proc.) wyraża zadowolenie, a 22% Polaków ocenia go negatywnie.
Według CBOS, początek roku zwykle wiąże się z poprawą nastrojów społecznych i lepszymi ocenami bieżącej sytuacji.
Sondaż przeprowadzono w dniach 6-9 stycznia na reprezentatywnej próbie losowej 1007 dorosłych mieszkańców Polski.