Trwa ładowanie...
d3oquzq

"Poprawili" naskalny ryt. Zniszczyli jeden z najbardziej znanych norweskich zabytków

Jeden z najbardziej znanych zabytków Norwegii, znajdujący się w Tro na wyspie Rotoya, ryt naskalny przedstawiający narciarza, został zniszczony. Używając ostrego narzędzia, dwóch młodych Norwegów postanowiło "poprawić" jego kontury, ponieważ były niewyraźne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Poprawili" naskalny ryt. Zniszczyli jeden z najbardziej znanych norweskich zabytków
(NORDLAND FYLKESKOMMUNE)
d3oquzq

Norwegowie są zszokowani. - To jest tragedia, ponieważ to jeden z najbardziej znanych norweskich zabytków - powiedział dla The Local, burmistrz pobliskiej gminy Alstahaug, Bard Anders Lango - Jest to też jeden z najbardziej znanych na świecie norweskich symboli - dodał.

Wprawdzie, we wrześniu naukowcy mają badać ryt pod kątem zniszczeń, jednak już teraz mówi się, że są one nieodwracalne. Jak powiedział Lango, chłopcy zniszczyli jeszcze kilka innych rytów, jednak jak przyznał działali oni w dobrej wierze.

Ryt odkryto ok. 1930 roku. Jego wiek udało się ustalić na około 5000 lat. "Narciarza" z Tro wykorzystano m.in. jako wzór dla grafik przedstawiających poszczególne dyscypliny olimpijskie podczas Zimowych Igrzysk w Lillehammer w 1994 roku.

d3oquzq

Podziel się opinią

Share

d3oquzq

d3oquzq
Więcej tematów