Poprawa stosunków polsko-rosyjskich?
Profesor Leon Kieres uważa, że oświadczenie rosyjskiego MSZ oznacza poprawę nienajlepszych ostatnio stosunków między naszymi narodami. Strona rosyjska napisała, że prawdę o zbrodni katyńskiej powiedziała już na początku lat 90. Rosyjski MSZ przytacza słowa wspólnej deklaracji z 1992 roku: "Pamięć o ofiarach totalitaryzmu jest święta. Polska i Rosja potępia totalitaryzm we wszelkich jego przejawach".
Prezes IPN podkreślił, że oświadczenie rosyjskiego resortu spraw zagranicznych jest odpowiedzią na uchwałę polskiego Sejmu, który wezwał Rosję do uznania zbrodni katyńskiej za ludobójstwo.
W ocenie profesora Kieresa MSZ Rosji słusznie powołał się na polsko-rosyjską umowę sprzed 13 lat. Podkreślił, że jest ona szczególnie odpowiednia w obecnej sytuacji, bo zwraca uwagę na kształtowanie dobrych stosunków poprzez dążenie do prawdy.
Zdaniem Leona Kieresa niezłomna postawa strony polskiej w sprawie Katynia może przyspieszyć śledztwo IPN. Profesor podkreślił, że partner jest szanowany tylko wówczas, gdy jest przekonany o słuszności wyznawanych przez siebie wartości i racji, które za nimi stoją. Dodał, że Polacy są w tej sprawie jednomyślni, konsekwentni i stanowczy, a Rosjanie zaczynają to zauważać.
Sejm wezwał Rosję do uznania zbrodni katyńskiej za ludobójstwo w miniony wtorek. W przyjętej przez posłów uchwale upamiętniającej 65. rocznicę tych wydarzeń przypomniano, że Katyń został uznany za ludobójstwo już w Norymberdze.
"Pojednanie i przyjaźń między narodami są możliwe jedynie na fundamencie prawdy i pamięci, a nie przemilczeń, półprawd i kłamstw" - napisano w uchwale.
Wcześniej rosyjska prokuratura wojskowa nie uznała mordu w Katyniu za zbrodnię przeciwko ludzkości. Odmówiono też przekazania polskiej stronie wszystkich dokumentów dotyczących tej sprawy.