PolskaPopieramy polski udział w Iraku, choć nas na to nie stać

Popieramy polski udział w Iraku, choć nas na to nie stać

Po objęciu przez Polskę środkowo-południowej
strefy stabilizacyjnej w Iraku wzrosło społeczne poparcie dla
udziału naszych żołnierzy w irackiej operacji - wynika z
comiesięcznego badania CBOS. 83% pytanych uznało jednak polski budżet za niewystarczający, by Polska mogła uczestniczyć w operacji w Iraku.

24.09.2003 | aktual.: 24.09.2003 14:28

Obecnie wynosi ono 40%, o 6% więcej niż przed miesiącem. Jednak ponad połowa respondentów (53%) ciągle sprzeciwia się obecności polskich wojsk w Iraku.

Poparcie dla działań Polski w Iraku zgłosiło dwukrotnie więcej osób w dużym stopniu zainteresowanych polityką niż w ogóle nią niezainteresowanych. Podobnie zwolennicy integracji Polski z Unią Europejską częściej popierają obecność naszych wojsk w Iraku niż osoby jej przeciwne, obojętne lub niezdecydowane.

Szanse powodzenia polskiej misji w Iraku pozytywnie oceniło 50% ankietowanych. 30% było w tej kwestii przeciwnego zdania. Wyniki te od zeszłego miesiąca praktycznie się nie zmieniły.

Poprawiły się nieznacznie oczekiwania co do relacji między polskimi żołnierzami a miejscową ludnością. 30% badanych oceniło, że będą one dobre (w sierpniu 26%) Również 30% przewiduje, że relacje te będą neutralne, natomiast 27% - że złe.

Im większe poparcie dla udziału Polaków w irackiej operacji, tym większy optymizm co do szans powodzenia polskiej misji w Iraku oraz stosunków polskich żołnierzy z Irakijczykami.

Ponad połowa (53%) respondentów pozytywnie oceniła stan osobowy i przygotowanie polskich żołnierzy do działań w operacji w Iraku (przy 30% ocen negatywnych). Również 49% badanych jako wystarczające oceniło możliwości polskiej dyplomacji w tej sprawie (26% było przeciwnego zdania).

Gorzej respondenci oceniali umiejętności organizacyjne Polaków w zarządzaniu tak dużym obszarem (41% ocen pozytywnych, 36% negatywnych), a także umiejętności reakcji w sytuacjach trudnych (38% uznało że damy sobie radę, 35% - że nie). Zaopatrzenie w sprzęt polskiej armii uznało za wystarczające 24% pytanych, negatywnie oceniło je 56%.

W ciągu miesiąca nieco zmalały obawy o zagrożenie terroryzmem w Polsce. Wciąż jednak 58% Polaków wyraża niepokój z tym związany. Nie ma tego rodzaju obaw 33% respondentów (w sierpniu odpowiednio 62% i 27%).

Badanie przeprowadzono w dniach 5-8 września 2003 roku na reprezentatywnej losowej próbie 1105 dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)