PolskaPoparcie dla pomysłów Jakubowskiej, tylko jeśli wzmacniają TVP

Poparcie dla pomysłów Jakubowskiej, tylko jeśli wzmacniają TVP

Prezes TVP Jan Dworak powiedział, że popiera poprawki Aleksandry Jakubowskiej do projektu nowelizacji ustawy o rtv, pod warunkiem że rzeczywiście gwarantują one wzrost ściągalności abonamentu.

Obraz

W czwartek szef TVP spotkał się z przedstawicielami klubu SLD. O ewentualnym poparciu lub odrzuceniu poprawek Jakubowskiej klub zobowiązał się zdecydować do poniedziałku.

Wcześniej, we wtorek, szefowa gabinetu politycznego premiera Aleksandra Jakubowska zapowiedziała, że wycofa swoje poprawki do "małej nowelizacji" ustawy o radiofonii i telewizji, jeśli nie uzyskają one poparcia klubu SLD lub publicznych mediów.

Wśród 10 poprawek Jakubowskiej znajdują się takie, które wzmacniają pozycję mediów publicznych, m.in. poprzez skuteczną ściągalność abonamentu i pozostawienie przy Polskim Radiu i TVP archiwów.

Dworak powiedział, że ocenia te poprawki jako chęć pomocy TVP. Zaznaczył jednak, że nie wyobraża sobie, by w wyniku tych poprawek ściągalność abonamentu była niższa niż jest obecnie.

"Im więcej środków z abonamentu zasila TVP, tym mniejsze jest 'ciśnienie' telewizji na pozyskiwanie dochodów z rynku reklam" - powiedział Dworak.

Wśród poprawek Jakubowskiej znajduje się także taka, która dotyczy zwiększenia liczby oddziałów terenowych TVP. Obecnie telewizja regionalna ma 12 oddziałów i cztery ośrodki. Poprawki zakładają, że oddziałów będzie 16.

Według Dworaka, jeśli byłaby możliwość zwiększenia środków finansowych dla TVP, np. przez większą ściągalność abonamentu, ta propozycja byłaby do przyjęcia.

Pytany o to, czy zostały podjęte jakieś decyzje w sprawie zmiany organizacyjnej programów informacyjnych telewizji publicznej, odpowiedział, że decyzji nie ma, ale zarząd nad tym pracuje. Obecnie programy informacyjne są tworzone przez Telewizyjną Agencję Informacyjną (TAI), nowy zarząd jest za tym, by przenieść za nie odpowiedzialność do anten, w których są emitowane. Oznacza to, że za Wiadomości odpowiedzialny byłby nie - jak do tej pory - szef TAI, tylko szef programu I TVP.

Rząd zdecydował latem 2003 roku, że będzie pracował nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji w dwóch turach - najpierw przygotuje projekt tzw. małej nowelizacji, dostosowujący prawo medialne do norm unijnych, a potem zajmie się tzw. dużą nowelą regulującą rynek wewnętrzny mediów w Polsce. Właśnie ta nowela ma regulować kwestie koncentracji mediów i ściągalności abonamentów.

Dworak nie chciał odnieść się do pytania, czy - jego zdaniem - poprawki Jakubowskiej wprowadzone zostały "tylnymi drzwiami", przedstawione niezgodnie z postanowieniem rządu.

Uregulowań dotyczących dekoncentracji kapitału w mediach w obecnie przeprowadzanej nowelizacji ustawy o rtv domaga się Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" TVP S.A.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)