Trwa ładowanie...
d4b369u
06-10-2004 09:00

Ponad połowa pracodawców nie płaci wynagrodzeń

Z kontroli przeprowadzonej przez inspektorów pracy w okresie od stycznia do sierpnia 2004 roku wynika, że na prawie 1500 pracodawców, 62% nie wypłaca należnego wynagrodzenia swoim pracownikom.

d4b369u
d4b369u

O efektach pracy Inspektorów mówiła Anna Hintz - Główny Inspektor Pracy w "Sygnałach Dnia" w Pierwszym Programie Polskiego Radia.

W audycji przypomniano przypadek pracownicy jednego ze sklepów sieci "Biedronka", która wygrała sprawę w Sądzie Pracy w Elblągu. Właściciel sieci sklepów "Biedronka" musi jej zapłacić 35 tysięcy złotych. Sąd uznał, że pracodawca nie zapłacił Bożenie Łopackiej za przepracowane 2600 godzin nadliczbowych.

Anna Hintz podkreśliła, że w sieci sklepów "Biedronka" przeprowadzono kontrolę, posługując się niekonwencjonalnymi metodami. Uruchomiono tam specjalna infolinię, przez którą pracownicy mogą składać swoje skargi a także dokładnie "śledzono" - jak się wyraziła Hintz - rozkład przestrzegania regulaminu.

Hintz powiedziała Polskiemu Radiu, że Inspektorzy Pracy podczas swoich kontroli bardzo często natykają się na przypadki niewypłacania pracownikom należnych pieniędzy. Chodzi tutaj także o wypłacanie wynagrodzeń z dużym opóźnieniem, w ratach lub też wypłacanie zaniżonych sum.

d4b369u

Anna Hintz powiedziała też, że jest duża grupa pracodawców, którzy nie prowadzą ewidencji czasu pracy albo prowadzą ją w sposób nierzetelny. Zdarza się, że na użytek inspektorów prowadzona jest oficjalna dokumentacja, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy.

Hintz powiedziała, że w ostatnim czasie, dzięki pracy Inspektorów Pracy, skala tych nieprawidłowości nieznacznie się zmniejszyła. Nawiązujac do przypadku pracownicy "Biedronki" powiedziała też, że jej wygrana sprawa może stanowić "nauczkę" dla nieuczciwych pracowdawców.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj