PolskaPonad połowa Polaków przeciwna tarczy w Polsce

Ponad połowa Polaków przeciwna tarczy w Polsce

Ponad połowa Polaków (56%) jest
przeciwna umieszczeniu na terenie Polski elementów amerykańskiej
tarczy antyrakietowej. Nieco więcej zaś niż jedna czwarta (28%) opowiada się za ich budową, a 16% ankietowanych nie ma
na ten temat zdania - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania
Opinii Społecznej.

Sierpniowe wyniki są zbliżone do poprzednich. Na przełomie czerwca i lipca przeciwnych budowie w naszym kraju wyrzutni antyrakiet było 55% Polaków; 28% opowiadało się "za", a 17% respondentów zadeklarowało, że trudno im opowiedzieć się "za" lub "przeciw".

Z ostatniego, sierpniowego sondażu wynika, że "zdecydowanie za" ulokowaniem bazy - jest 8% Polaków, "raczej za" - 20%; "zdecydowanie przeciw" - 30%, zaś "raczej przeciw" - 26%.

Zdaniem 37% badanych, budowa bazy z wyrzutnią rakiet zmniejszy bezpieczeństwo Polski (25% sądzi, że "raczej" to nastąpi, a 12%, że "zdecydowanie"). W ocenie 26% respondentów, poziom bezpieczeństwa się zwiększy, z czego 7% przewiduje, że "zdecydowanie", a 19%, że "raczej". Opinii nie ma na ten temat 16% ankietowanych.

Oceny na temat potencjalnych skutków budowy systemu antyrakietowego w Polsce dla pozycji naszego kraju w świecie są podzielone. Około jednej trzeciej respondentów (34%) jest zdania, że będzie to miało niekorzystny wpływ na pozycję Polski na arenie międzynarodowej, a około jednej piątej (21%) sądzi, że byłoby to korzystne. 19% badanych uważa, że nie będzie to miało żadnego wpływu, a 26% nie ma ten temat zdania.

Podobnie przedstawiają się opinie o przewidywanych skutkach tego przedsięwzięcia dla pozycji Polski w Unii Europejskiej: jedna trzecia badanych (32%) sądzi, że byłyby one negatywne, a prawie jedna czwarta (23%), że pozytywne. 32% respondentów uważa, że nie będzie to miało żadnego wpływu, a 28% nie potrafi zająć stanowiska w tej sprawie.

Większość respondentów (70%) sądzi, że władze naszego kraju niewystarczająco informują o toczących się negocjacjach (43% ocenia, że "raczej niewystarczająco", a 27%, że "zdecydowanie niewystarczająco"). Usatysfakcjonowana polityką informacyjną w tym zakresie jest jedna piąta (20%) - 2% sądzi, że rząd informuje "zdecydowanie wystarczająco", a 18%, że "raczej wystarczająco". 10% badanych nie ma na ten temat zdania,

Zdaniem ankietowanych, włączenie się NATO do budowy elementów tarczy miałoby pozytywne skutki. Dwie piąte (40%) sądzi, że realizacja tego systemu w ramach NATO to lepsza propozycja niż obecna, a 4% uważają, że gorsza. Jedna trzecia badanych (30%) nie dostrzega różnicy. 26% nie ma na ten temat zdania.

W negocjacjach brana jest pod uwagę możliwość uzupełnienia elementów tarczy antyrakietowej o systemy chroniące nasz kraj przed możliwym atakiem. Chodzi o wyrzutnie rakiet "Patriot", używane przez armię amerykańską.

Jedna piąta badanych (21%) uważa, że Polska powinna pozwolić na instalację tarczy tylko wtedy, gdy będzie jej towarzyszyła instalacja rakiet "Patriot", natomiast co dziesiąty (10%) - że niezależnie od tego. Ponad dwie piąte ankietowanych (42%) jest zdania, że w Polsce w ogóle nie powinno być elementów tarczy.

Badanie przeprowadzono w dniach od 3 do 6 sierpnia na liczącej 859 osób reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

Obrona przeciwrakietowa MD (Missile Defense), nazywana "tarczą antyrakietową", to budowany przez USA system mający chronić Stany Zjednoczone oraz ich wojska i bazy przed atakami rakiet balistycznych wystrzelonych z Azji. System ma być zdolny przechwytywać rakiety balistyczne w środkowej fazie lotu, ponad atmosferą. Elementy MD zostały ulokowane na Alasce i w Kaliforni, trzecia baza - w Europie Środkowej - miałaby wzmocnić ochronę wschodniego wybrzeża USA i - jak przekonują przedstawiciele amerykańskiej administracji - ochraniać część Europy, w tym Polskę. W Czechach Amerykanie chcieliby ulokować stację radarową, w Polsce wyrzutnię z 10 rakietami.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)