Trwa ładowanie...
dqqe8jz
12-07-2006 13:05

Ponad połowa Polaków ocenia negatywnie sytuację w Polsce

27% Polaków ocenia pozytywnie ogólną sytuację w kraju, a 55% jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu CBOS. 18% badanych
przewiduje, że sytuacja ta zmieni się na lepsze w ciągu
najbliższego roku, 22% uważa, że zmieni się na gorsze, a
prawie połowa (49%) nie spodziewa się żadnych zmian.

dqqe8jz
dqqe8jz

Od czerwca nieco ubyło negatywnych ocen ogólnej sytuacji w kraju (o 3 pkt proc.), ale trzeci miesiąc z rzędu nie zmienia się liczba ocen pozytywnych. W przewidywaniach rozwoju tej sytuacji w ciągu najbliższego roku liczba optymistów jest prawie taka sama jak miesiąc temu (wzrost o 1 pkt proc.), nieznacznie zaś zmalała liczba pesymistów (o 2 pkt proc.). Tyle samo badanych co przed miesiącem nie spodziewa się żadnych zmian.

Trochę lepsze niż w poprzednim miesiącu są opinie o sytuacji politycznej. Wprawdzie nadal przeważają liczebnie ankietowani uznający ją za złą - jest ich 51% - ale nieco ich ubyło - spadek o 4 pkt proc.

Co trzeci respondent (34%, wzrost o 3 pkt proc.) określa sytuację polityczną jako przeciętną i tylko co trzynasty (8%, wzrost o 1 pkt proc.) ocenia ją pozytywnie. Pogorszenie się sytuacji politycznej w ciągu roku przewiduje 20% respondentów (tyle samo co w czerwcu), a 16% (wzrost o 1 pkt proc.) spodziewa się jej poprawy.

Poprawiły się też opinie o sytuacji gospodarczej. Zmalała liczba osób uznających ją za złą - do 38% (o 5 pkt proc.), minimalnie wzrosła natomiast liczba ocen pozytywnych - do 17% (o 1 pkt proc.). Więcej badanych niż przed miesiącem (39%, wzrost o 4 pkt proc.) uważa, że stan gospodarki jest przeciętny.

dqqe8jz

Według analityków CBOS, przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej są stabilne: nadal optymiści (22%) przeważają nad pesymistami (14%), a najwięcej osób (54%) twierdzi, że w ciągu roku nic się nie zmieni (54%).

W opiniach o sytuacji panującej na lokalnych rynkach pracy zmiany są minimalne - nadal zaledwie 2% badanych uważa, że łatwo znaleźć odpowiednią pracę, a 32% sądzi, że choć trudno jest o pracę odpowiednią, jakieś zatrudnienie można znaleźć. Nieznacznie więcej osób niż w czerwcu (44%, wzrost o 2 pkt proc.) jest zdania, że trudno jest o jakąkolwiek pracę, minimalnie mniej zaś uważa, iż żadnej pracy nie można znaleźć (spadek o 3 pkt proc., do 18%).

Wzrosło natomiast poczucie zagrożenia bezrobociem. Z możliwością utraty pracy liczy się obecnie ponad jedna trzecia zatrudnionych (36%, wzrost od czerwca o 5 pkt proc.). Nie żywi takich obaw 59% pytanych (spadek o 5 pkt proc.).

Lipiec przyniósł poprawę nastrojów społecznych, ale niezbyt dużą. Trochę mniej niż przed miesiącem jest ocen negatywnych, a nieco więcej - braku zdania lub opinii ambiwalentnych - podkreślają analitycy CBOS. Zaznaczają oni, że zapowiedź zmiany na stanowisku premiera została ogłoszona już po zrealizowaniu badania.

Sondaż zrealizowano w dniach 1-4 lipca na liczącej 950 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

dqqe8jz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqqe8jz
Więcej tematów