Trwa ładowanie...
de8o1tf

Ponad połowa Polaków identyfikuje się z Kościołem

Ponad połowa (55%) Polaków identyfikuje
się z Kościołem w wymiarze religijnym, o czym świadczy wybór
samookreślenia: jestem wierzący i stosuję się do wskazań
Kościoła - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej
(CBOS).

de8o1tf
de8o1tf

Natomiast blisko dwie piąte Polaków (39%) preferuje identyfikację: jestem wierzący na swój własny sposób, podkreślając bardziej subiektywny charakter swojej wiary i jej niezależność od Kościoła. Jedynie nieliczni respondenci (6%) zaliczają się do niezdecydowanych, obojętnych lub niewierzących.

Według CBOS, po wyraźnym wzroście przywiązania do Kościoła i jego nauki, jaki zanotowaliśmy w czasie żałoby tuż po śmierci Jana Pawła II oraz rok po tym wydarzeniu, obecnie obserwujemy ponowne umacnianie religijności subiektywnej (wzrost deklaracji "wiary na swój własny sposób" z 32% do 39%).

Zdaniem CBOS, wymowne jest również to, że grupa osób, określających się jako niewierzące lub obojętne religijnie, choć nadal nie jest liczna, w ostatnich dwóch latach się podwoiła - z 3% do 6%.

W ocenie CBOS, specyficzna dla polskiej religijności zawsze była również więź łącząca Polaków z papieżem Janem Pawłem II, wyrażana zarówno za jego życia, jak i po śmierci.

de8o1tf

W 2006 roku - podobnie jak w latach poprzednich - prawie trzy czwarte badanych (72%) zaliczało się do grupy tych, którzy znają treść nauczania Jana Pawła II, a nieco więcej osób (78%) deklarowało, że w życiu codziennym starają się kierować jego wskazówkami i naukami. Tylko niespełna co piąty Polak (18%) przyznawał, że nie podejmuje starań, by nauczanie papieskie znalazło odzwierciedlenie w jego życiu codziennym.

Chociaż powszechnie mówi się, że nauczanie Benedykta XVI w znacznej mierze jest kontynuacją nauk głoszonych przez Jana Pawła II, tylko ponad dwie piąte Polaków (45%) deklaruje znajomość treści nauczania obecnego papieża. Prawie połowa ankietowanych (48%) przyznaje się do niewiedzy w tym zakresie. Do wskazówek Benedykta XVI stara się stosować niespełna połowa badanych (49%), a prawie dwie piąte (38%) nie podejmuje takich prób.

W ocenie CBOS, Kościół w Polsce stanowi jedną z niewielu instytucji, których działalność oceniana jest pozytywnie przez większość społeczeństwa. Od dziesięciu lat opinie przychylne o jego działaniach ponad dwukrotnie przeważają nad opiniami negatywnymi. Ostatnio jednak nieco nasiliła się krytyka wobec Kościoła, na co z pewnością nie pozostał bez wpływu szeroko dyskutowany problem lustracji polskiego duchowieństwa.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach od 30 marca do 2 kwietnia tego roku na liczącej 937 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

de8o1tf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de8o1tf
Więcej tematów