PolskaPonad pół tysiąca młodych w pielgrzymce prawosławnej

Ponad pół tysiąca młodych w pielgrzymce prawosławnej

Ponad pół tysiąca młodych ludzi wzięło
udział w 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej,
która w niedzielę zakończyła się w sanktuarium na Świętej Górze
Grabarce (Podlaskie).

Pielgrzymkę zorganizowało Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. To doroczne spotkanie modlitewne jest organizowane po Świętach Wielkanocnych.

Służy pogłębianiu wiary tych młodych ludzi, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu Cerkwi, ale w jego programie są też spotkania i zajęcia rekreacyjno-sportowe. Dlatego uczestnicy pielgrzymki podkreślają, że choć szukają na Grabarce przede wszystkim wyciszenia i modlitwy, cieszą się z możliwości spotkania z rówieśnikami - prawosławnymi z całej Polski.

Jak co roku, uczestnicy pielgrzymki ustawili na Świętej Górze duży krzyż. Krzyże wotywne to symbol Grabarki. Od stuleci przyniesiono ich tam tysiące w różnych intencjach.

W tym roku tematem dyskusji, także z udziałem prawosławnych hierarchów, była m.in. problematyka uzależnień.

W liście skierowanym do młodzieży uczestniczącej w pielgrzymce, zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa napisał, że największym darem, jest dar życia. "Ceńcie ten dar. Pozwala on człowiekowi być szczęśliwym. Dlatego, dbając o swe zdrowie unikajcie szkodliwych używek. One degenerują nasze zdrowie. Szanujcie się sami, to i Bóg będzie Was szanował" -podkreślił metropolita.

Grabarka wraz ze Świętą Górą, cerkwią i żeńskim klasztorem to święte dla prawosławia miejsce. W historii tego sanktuarium istotną rolę odgrywa kult ikony Spasa Izbawnika (Zbawiciela). Obraz ten uważany jest przez wyznawców prawosławia za cudowny. W minionych wiekach przechowywano go na Grabarce na pamiątkę uratowania w 1710 r. od epidemii cholery tych, którzy przynieśli i postawili na wzgórzu swoje krzyże.

Od 2000 roku na Świętej Górze znajduje się też kopia słynącej z Cudów Ikony Matki Boskiej Iwierskiej z greckiej góry Athos - milenijny dar mnichów z tego klasztoru dla polskiej Cerkwi.

Główne uroczystości religijne na Grabarce odbywają się co roku w sierpniu - w święto Przemienienia Pańskiego. Przybywają tam wtedy liczne pielgrzymki z kraju i z zagranicy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)