Ponad pół miliona osób wyjeżdża z Polski za pracą
Ponad pół miliona Polaków wyjeżdża co roku do pracy za granicę. Jadą najczęściej na dwa - trzy miesiące, głównie do Niemiec, USA i Włoch. Zarobione "na saksach" ponad 2 miliardy euro rocznie wydają głównie w kraju - informuje "Rzeczpospolita".
Gazeta podkreśla, że pieniądze te mają spore znaczenie i dla sytuacji finansowej ich rodzin, i dla naszej gospodarki. Zarobek za granicą stanowi około 4% wszystkich zarobków Polaków. Wyjazdy za pracą zmniejszają bezrobocie w kraju.
Według oficjalnych danych, a także badań naukowców, większość pracujących za granicą Polaków robi to legalnie. Prawie co dziesiąty uczestnik sondażu PBS twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy sam lub ktoś z jego rodziny pracował za granicą. Częściej o wyjazdach mówili ludzie z wykształceniem średnim (ponad 12%) niż z podstawowym i wyższym (po ok. 7%), zamieszkali w miastach liczących do 200 tys. mieszkańców - podaje dziennik.
Sondaż "Rz" wskazuje, że zarobkowy wyjazd za granicę trwał średnio około 7 miesięcy, a najczęściej 2-3 miesiące (42% odpowiedzi) - była to więc praca głównie sezonowa. Na znacznie dłużej - średnio 17 miesięcy - wyjeżdżały osoby z wyższym wykształceniem. 32% z nich pracowało za granicą dłużej niż rok - informuje "Rz".