Ponad milion funtów dla Pinocheta od brytyjskiej firmy zbrojeniowej
Największy brytyjski producent uzbrojenia,
firma BAE Systems, zapłaciła ponad 1 mln funtów (ponad 2 mln
dolarów) byłemu dyktatorowi Chile, generałowi Augusto Pinochetowi -
informuje dziennik "The Guardian".
15.09.2005 | aktual.: 15.09.2005 12:41
Gazeta pisze, że informacje o tajemniczych wpłatach BAE na rzecz spółek powiązanych z Pinochetem znajdują się w amerykańskich rejestrach bankowych oraz w dokumentach zebranych przez władze chilijskie.
Od 1997 do 2004 roku BAE przekazała na konta powiązane - według chilijskiej prokuratury - z Pinochetem 2,09 mln dolarów.
Ostatnia wpłata w wysokości ok. 190 tys. dolarów została przekazana 30 czerwca ubiegłego roku. Część pieniędzy przekazano za pośrednictwem spółki Red Diamond Trading, oddziału BAE, zarejestrowanej na brytyjskich Wyspach Dziewiczych.
Pieniądze trafiały do spółek Tasker Investments, Corwall Overseas Corporation oraz Eastview Finance - amerykański Senat wymienił je w swym marcowym raporcie jako "kanały", którymi przekazywano pieniądze Pinochetowi.
W latach 90. BAE gościła Pinocheta w Wielkiej Brytanii kilka razy.
"Po co BAE miałaby płacić Pinochetowi? Chilijskie media zarzucają mu branie łapówek za zawieranie kontraktów na sprzedaż broni. W ostatnich latach BAE było zaangażowane w dwa duże kontrakty zbrojeniowe (zawarte przez chilijską armię)" - pisze "Guardian".
Gazeta przypomina, że Pinochet pozostał na czele sił zbrojnych Chile po ustąpieniu z urzędu prezydenta, przez prawie całe lata dziewięćdziesiąte. BAE Systems oświadczyło, odnosząc się do informacji "Guardiana", że kieruje się etycznymi zasadami i "nie toleruje korupcji oraz prób wywierania wpływu w niewłaściwy sposób na decyzje klientów".
"Guardian" zwraca jednak uwagę, że władze badają zarzuty wobec BAE o korupcję, pranie brudnych pieniędzy i fałszywe rozliczenia.
Pinochet, który ma obecnie 89 lat, przejął władzę w Chile w rezultacie zamachu stanu w 1973 roku. Zarzuca się mu, że w czasie jego rządów około trzy tysiące przeciwników politycznych Pinocheta zostało zamordowanych albo znikło bez wieści.
W 1998 roku generał został osadzony w areszcie domowym w Wielkiej Brytanii, gdy hiszpański sędzia postawił mu zarzuty stosowania tortur. Został zwolniony, gdy władze uznały, że stan zdrowia nie pozwala na postawienie go przed sądem.
Pinocheta czeka teraz proces w Chile w sprawie o zamordowanie 119 dysydentów chilijskich, których ciała znaleziono w sąsiadującej z Chile Argentynie. W środę chilijski Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję sądu niższej instancji o uchyleniu immunitetu byłemu dyktatorowi.
Anna Widzyk