Trwa ładowanie...
d30zvvk
09-11-2006 16:20

Ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody

Ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu
do czystej wody, a 2,6 miliarda żyje w złych warunkach sanitarnych
- wynika z tegorocznego raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds.
Rozwoju (UNDP). Najtrudniejsza jest sytuacja w Afryce i w Azji.

d30zvvk
d30zvvk

Raport "Więcej niż niedobór: władza, ubóstwo i globalny kryzys wodny" przedstawiono w Warszawie. Według raportu, w krajach rozwijających się brak wody bądź silne jej zanieczyszczenie są jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa społecznego.

Z powodu biegunki rocznie umiera 1,8 mln dzieci. Blisko połowa mieszkańców krajów rozwijających się ma problemy zdrowotne wynikające ze spożycia zanieczyszczonej wody. Brak wody dotyka przede wszystkim najuboższych; oni też muszą płacić za wodę najwięcej. Mieszkańcy slumsów w Dżakarcie w Indonezji, w Manilii na Filipinach oraz w Nairobi w Kenii płacą 5-10 razy więcej za wodę niż mieszkańcy Londynu czy Nowego Jorku.

Większość z 1,1 mld osób, które nie mają dostępu do czystej wody, zużywa jedynie około 5 litrów dziennie, Europejczycy zużywają średnio 200 litrów wody, a Amerykanie - 400.

Szefowa UNDP w Polsce Anna Darska podkreśliła, że raport o Rozwoju Społecznym 2006 zaleca, by każdy człowiek miał dostęp do co najmniej 20 litrów wody dziennie, a ubodzy otrzymywali ją bezpłatnie. Postuluje się w nim, by rządy przeznaczały przynajmniej 1% PKB w celu zapewnienia równego dostępu do wody i urządzeń sanitarnych i zwiększenie pomocy międzynarodowej o 3 do 4 miliardów dolarów rocznie.

d30zvvk

W Raporcie podano także wskaźnik rozwoju społecznego, który mierzy jakość życia (dochód, jakość edukacji i zdrowie) w 177 krajach. W tym roku Polska znalazła się na 37. miejscu w rankingu (w roku ubiegłym na 36.).

Dyrektor Departamentu Pomocy Rozwojowej MSZ Jerzy Pomianowski powiedział, że Polska w tym roku na pomoc rozwojową dla ubogich państw przeznaczyła 85 mln zł (w przyszłorocznym budżecie ma to być 90 mln). W ramach tej pomocy realizowano także tzw. projekty wodne (np. budowa wodociągów, studni): w Afganistanie, Autonomii Palestyńskiej, Iraku i na Sri Lance.

d30zvvk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30zvvk
Więcej tematów