Trwa ładowanie...
d2hf4i1

Ponad 90 ofiar śmiertelnych osunięcia się ziemi koło kopalni jadeitu

Ponad 90 osób zginęło w stanie Kaczin w północnej Birmie w wyniku osunięcia się ziemi w pobliżu kopalni jadeitu. 100 osób jest zaginionych poinformowano. Birma jest największym na świecie producentem jadeitu.
Share
Ponad 90 ofiar śmiertelnych osunięcia się ziemi koło kopalni jadeitu
Źródło: AFP
d2hf4i1

- Odnaleziono tylko jedną osobę żywą, jednak i ona wkrótce zmarła - powiedział koordynator akcji ratunkowej Tint Swe Myint w Hpakant, gdzie doszło do katastrofy.

Według państwowej gazety Global New Light of Myanmar wielu górników spało w swych chatach, gdy osunęła się na nie ziemia ze zbocza góry.

Hpakant to obszar, gdzie znajdują się największe w Birmie kopalnie jadeitu. Praca w nich jest bardzo niebezpieczna. Zatrudnieni w nich ludzie przybywają z całego kraju i pracują przez wiele godzin na dobę za niskie wynagrodzenie.

d2hf4i1

Znaczne ilości jadeitu są przemycane do sąsiednich Chin, gdzie jego cena jest bardzo wysoka. Wartość wydobywanego w Birmie w 2014 roku jadeitu oceniana jest na 31 mld dolarów.

Według pozarządowej organizacji Global Witness z siedzibą w Londynie dochody z wydobycia jadeitu stanowią połowę PKB Birmy, jednego z najbiedniejszych krajów Azji południowo-wschodniej.

Przemysł związany z wydobywaniem jadeitu powiązany jest z birmańskimi politykami i byłym wojskowym rządem.

d2hf4i1

Podziel się opinią

Share
d2hf4i1
d2hf4i1
Więcej tematów