Trwa ładowanie...

Ponad 80 bocianów spędzi zimę w Przemyślu; potrzebna pomoc

Ponad 80 bocianów, które nie odleciały do Afryki, zimę spędzi w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie). Ośrodek rozpoczął już zbiórkę m.in. pieniędzy i mrożonego mięsa. Zimowe utrzymanie bocianów kosztuje ok. 20 tys. zł.

Share
Ponad 80 bocianów spędzi zimę w Przemyślu; potrzebna pomoc
Źródło: AFP, fot: Patrick Pleul
d3c1dn8

- W Przemyślu przebywa obecnie 60 ptaków. Są to bociany, które mają złamane skrzydła, kończyny; niektóre z nich zostały porażone prądem elektrycznym po zderzeniu z linią energetyczną, inne spadły z gniazda. Wszystkie były lub są leczone w naszej placówce - powiedział we wtorek lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński.

Dodał, że do tej grupy na przełomie października i listopada dołączy co najmniej 20 ptaków. - Otrzymujemy już sygnały m.in. od samorządów, że na terenie ich gmin pozostały bociany. Do Afryki nie odleciały osobniki chore, słabe lub stare - zaznaczył Fedaczyński.

Wyłapywanie ich będzie możliwe na przełomie października i listopada; po pierwszych przymrozkach.

d3c1dn8

Zimowe utrzymanie przebywających w Przemyślu bocianów kosztuje ok. 20 tys. zł. Ośrodek już rozpoczął akcje "Pomóż bocianom przetrwać zimę". Apeluje zarówno do mieszkańców Przemyśla i okolicznych miejscowości, jak i mieszkańców regionu i kraju o pomoc.

- Zaczynamy gromadzić słomę, siano, mrożone mięso, ryby. Potrzebujemy również środków finansowych - podkreślił lekarz weterynarii.

Zimujące w Przemyślu bociany przebywają w ogrzewanym, półotwartym pomieszczeniu. W mroźne dni zjadają nawet 30 kg mięsa lub ryb.

Przemyski ośrodek działa jako fundacja; powstał na początku lat 90. XX w. Trafiają do niego poszkodowane ptaki i zwierzęta głównie z Podkarpacia.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d3c1dn8

Podziel się opinią

Share
d3c1dn8
d3c1dn8
Więcej tematów