Ponad 5 tys. pielgrzymów dotarło na Jasną Górę
Ponad pięć tysięcy pątników liczyły trzy największe piesze pielgrzymki, które w środę dotarły na Jasną Górę. To grupy z archidiecezji gdańskiej i sandomierskiej oraz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
12.08.2009 20:50
Oprócz nich, na trzy dni przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, do częstochowskiego sanktuarium przybyły pielgrzymki m.in. z archidiecezji białostockiej i warmińskiej oraz barwna, młodzieżowa Piesza Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg.
Witający tysięczną grupę z Gdańska abp Tadeusz Gocłowski, w nawiązaniu do hasła tegorocznej pielgrzymki: "Otoczmy troską życie" wskazał m.in., że to apel Jezusa o szacunek dla każdego człowieka, "a równocześnie o podanie mu ręki, by człowiek mógł w pełni korzystać z Bożego daru życia".
Najmłodszy uczestnik 27. pielgrzymki archidiecezji gdańskiej miał 2 lata, a najstarszy 80. Wędruje w niej kilka grup. Wyruszająca z Helu grupa kaszubska pokonuje najdłuższą trasę w Polsce - 640 km w 19 dni. Pielgrzymi z Gdańska szli 16 dni, pokonując 500 km, a piesi z Gdyni w ciągu 18 dni przemierzyli 540 km.
Ok. 1,8 tys. pątników przybyłych z 27. pielgrzymką diecezji zielonogórsko-gorzowskiej powitał na szczycie tamtejszy biskup pomocniczy Paweł Socha. W homilii wygłoszonej podczas południowej mszy w Kaplicy Matki Bożej nawiązywał m.in. do przesłania liczącej 70 osób jednej z grup pielgrzymki - tzw. Nauczycielskich Warsztatów w Drodze.
To grupa z odrębnym programem, w której wędrują nauczyciele. W tym roku rozważali oni słowa bł. Marceli Darowskiej: "wychowanie to dzieło miłości". "Sprawdza się to najpierw w rodzinie, w potem w przedłużeniu rodziny - jakim jest szkoła" - podkreślił bp Socha. Zaznaczył też, że "pielgrzymka to cudowna szkoła życia chrześcijańskiego.
Najdłuższa trasa jednej z grup tej pielgrzymki liczyła 450 km, wierni pokonali ją w 12 dni. Krótko po grupach z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na Jasną Górę weszła też ok. 500-osobowa 26. Pielgrzymka Archidiecezji Warmińskiej. Grupa z Olsztyna przeszła 450 km w 14 dni. Najdłuższą drogę - ok. 600 km w 17 dni - mieli za sobą pielgrzymi z Bezled.
Z 26. Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej przybyło w środę do Częstochowy 3 tys. osób z Sandomierza, Stalowej Woli, Ostrowca Świętokrzyskiego i Janowa Lubelskiego. Pielgrzymi pokonali od 250 do 310 km w 9 do 11 dni. Na Jasnej Górze witał ich - i odprawił swoją pierwszą tam mszę - wyświęcony 4 lipca biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Jedną z barwnych grup nadchodzącą przed 15 sierpnia do sanktuarium jest wyrosła z ruchu hipisowskiego Piesza Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg. Jak deklaruje organizujący ją ks. Andrzej Szpak, jej atmosfera trochę się różni od nastroju innych grup. Bardziej spontaniczne są np. msze, którym towarzyszą m.in. piosenki hipisowskie czy pacyfistyczne. Pielgrzymi-hipisi również stawili się w środę w Częstochowie.
Ogółem do końca sierpnia na Jasną Górę dotrze pieszo ponad 100 tys. pielgrzymów w ok. 140 grupach. Dni poprzedzające sobotnie święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to okres największego w ciągu roku szczytu pielgrzymkowego. Od wtorku do piątku do sanktuarium przyjdzie ponad 75 tys. pielgrzymów - najwięcej w czwartek i piątek (po ok. 30 tys. osób).
14 sierpnia do sanktuarium nadejdzie m.in. najliczniejsza z pielgrzymek - warszawska, w której idzie ok. 7 tys. pątników. Ok. 4 tys. osób wędruje też z warszawską pielgrzymką akademicką. Tego dnia na Jasną Górę wejdą także m.in. pielgrzymujący żołnierze i strażacy. Po kilka tysięcy osób przyjdzie z pielgrzymkami z Podlasia i z archidiecezji lubelskiej.
W sobotę pielgrzymi, zarówno ci, którzy przyjdą na Jasną Górę pieszo, jak i ci, którzy dojadą na uroczystości, wezmą udział w sumie pontyfikalnej, której przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Homilię wygłosi prymas Józef Glemp. Święto Wniebowzięcia NMP co roku gromadzi w Częstochowie ok. 200 tys. wiernych.
Kolejny szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze przypada przed świętem Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). W ciągu trzech dni do sanktuarium dotrze wówczas pieszo ok. 30 tys. pielgrzymów.