Ponad 3/4 Polaków za zakazem palenia w miejscach publicznych
Ponad trzy czwarte Polaków (76,7%) popiera wprowadzenie zakazu palenia we wszystkich miejscach publicznych, m.in. w gmachach publicznych, restauracjach, na przystankach - wynika z ogólnopolskiego badania sondażowego przeprowadzonego przez Polskie Radio we współpracy z Instytutem Badania Opinii i Rynku PENTOR.
27.04.2006 | aktual.: 27.04.2006 19:37
Dane te zostały przedstawione podczas obrad sejmowej Komisji Zdrowia. Według badania pomysł wprowadzenia tego zakazu bardziej popierają kobiety (81%) niż mężczyźni (72%); bardziej podoba się on osobom po 50 r. życia (82%), niż tym w przedziale wiekowym 15-49 lat (73%).
Jeśli chodzi o pomysł wprowadzenia zakazu palenia wykształcenie nie ma większego znaczenia; popiera go 75% ankietowanych z podstawowym wykształceniem i 79% z wyższym.
Jest jednak zdecydowana różnica w poparciu wprowadzenia tego zakazu ze względu na wysokość miesięcznych dochodów. Znacznie częściej (83%) popierają go osoby z małymi zarobkami; osoby z wyższymi dochodami rzadziej (60%).
Badanie to zostało przeprowadzone na 800-osobowej reprezentatywnej losowej próbie dorosłej ludności Polski w dniach 7-8 lutego 2006 r. W marcu tego roku w Parlamencie Europejskim przedstawiono raport, z którego wynika, że prawie 80 tys. osób w krajach Europy umiera rocznie w wyniku biernego palenia papierosów.
Autorzy zaznaczają, że większość krajów unijnych wprowadziła przepisy, które ograniczają możliwości swobodnego palenia w miejscach pracy; nakazują np. utworzenie w tym celu specjalnych pomieszczeń.
Informują też, że według badań prawne ograniczenia palenia (np. w barach i restauracjach) nie powodują ubocznych skutków ekonomicznych. Ponadto, według raportu - konieczna jest szersza informacja na temat biernego palenia, ponieważ w wielu krajach świadomość społeczna na ten temat jest nadal niewystarczająca.
Zakaz palenia w miejscach publicznych obowiązuje w wielu krajach świata. Ostatnio w Polsce, w Olsztynie, radni zakazali palenia pod wiatami przystanków autobusowych; taki zakaz obowiązuje też np. w Bielsku-Białej.
Niedawno brytyjska Izba Gmin opowiedziała się za zakazem palenia w pubach i restauracjach. W Irlandii obowiązuje całkowity zakaz palenia w miejscach pracy, a w San Francisco w USA - palić nie można np. w parkach miejskich.