Ponad 25 tys. pielgrzymów dotarło na Jasną Górę
Ponad 25 tys. pątników dotarło pieszo na Jasną Górę w kilkunastu pieszych pielgrzymkach z całego kraju. Dużą część z nich stanowili pielgrzymi z Warszawy - najwięcej uczestnicy 299. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej często matką polskich pielgrzymek.
Pielgrzymka ta jest najstarszą i największą z pięciu, jakie co roku organizowane są ze stolicy Polski na Jasną Górę. Jej trwające kilka godzin wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie. W tym roku pielgrzymka liczyła ponad 7 tys. osób.
14 sierpnia to dzień, kiedy na Jasną Górę pielgrzymi przybywają najliczniej w roku, przed przypadającą nazajutrz uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Oprócz pieszych pielgrzymów, rzesze wiernych docierają też do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami.
W niedzielę pielgrzymi wezmą udział w rozpoczynającej się przed południem sumie pontyfikalnej, odprawianej pod przewodnictwem prymasa Polski, arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Całodniowe uroczystości zakończą się wieczorem modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Uświetni ją obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, które także w niedzielę obchodzi swoje święto.
Hasłem tegorocznej warszawskiej pielgrzymki było zawołanie "Bądźmy świadkami miłości". Na trasie pielgrzymi odwiedzili m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.
Warszawska Pielgrzymka Piesza ma również wymiar duchowy, ogarniając wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć w drogę. Około 700 osób liczy np. grupa pielgrzymów duchowych, utworzona przy Radiu Jasna Góra. Pielgrzymi ci wspierają wędrujących modlitwą.
Po raz pierwszy z Warszawy z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyli w 1711 r. członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników. Stałą, liczącą 248 km trasę, pątnicy pokonywali nawet podczas okupacji.
Co roku do Częstochowy przychodzi pięć pielgrzymek ze stolicy; większość z nich dotarła już do sanktuarium. To m.in. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grupa "17", 19. Piesza Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, 27. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin i 4. Ogólnopolska Strażaków oraz licząca ponad 5 tys. osób 30. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, która weszła na Jasną Górę w sobotę rano.
Praska Pielgrzymka Rodzin, która także dotarła do Częstochowy w sobotę, pokonała 315 km. Wędrowało w niej 600 osób. Najmłodszy pielgrzym miał 8 lat, najstarszy 76. Pielgrzymce towarzyszyło ok. 50 strażaków; w Częstochowie dołączyły do nich orkiestry, poczty sztandarowe i delegacje strażaków z całej Polski.
Jako ostatni z warszawskich pielgrzymów na trasę wyruszą pątnicy Praskiej Pielgrzymki Pieszej. Rozpocznie się ona 16 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Do Częstochowy pątnicy dotrą 25 sierpnia i następnego dnia wezmą udział w święcie patronalnym Pomocników Maryi Matki Kościoła - święcie Matki Bożej Częstochowskiej.
W sobotę na Jasną Górę dotarła także 30. Piesza Pielgrzymka Podlaska (5 tys. osób, które przeszły 413 km), 29. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej (blisko 1,4 tys. osób, 248 km), 28. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej (blisko 1,1 tys. osób, 380 km), 32. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej (3 tys. osób, 320 km). Przez szkody, jakie wyrządziła powódź, część lubelskiej pielgrzymki musiała zmienić trasę; nie było jednak problemów z zapewnieniem dla nich noclegów i wyżywienia na trasie.
Do Częstochowy dotarli już także uczestnicy 15. Pielgrzymki Diecezji Łowickiej (prawie 1,1 tys. osób, 234 km), 194. Pielgrzymki z Tomaszowa Mazowieckiego (ponad 300 osób, 145 km) oraz 19. Pieszej Pielgrzymki Salezjańskiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej (560 osób). Po raz 19. do sanktuarium przybyła też piesza pielgrzymka żołnierzy Wojska Polskiego.
Piesze pielgrzymki, w których wędruje w sumie kilkadziesiąt tysięcy pątników, przybywały do Częstochowy od kilku dni. Najdłużej wędrowała blisko 300-osobowa grupa Kaszubów, która wyruszyła z Helu 25 lipca, docierając na Jasną Górę po 19 dniach marszu. Pielgrzymi przemierzyli ponad 640 kilometrów.
Większość pątników weźmie udział w niedzielnych uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które co roku gromadzą na jasnogórskich błoniach wiele tysięcy wiernych. To obchodzone od V wieku święto należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.