ŚwiatPonad 2 tys. żołnierzy straciła koalicja w Iraku

Ponad 2 tys. żołnierzy straciła koalicja w Iraku

Wraz ze śmiercią 14 amerykańskich marines w pojeździe amfibijnym rozerwanym w środę przez minę-pułapkę, łączna liczba żołnierzy koalicji wielonarodowej, którzy ponieśli śmierć w Iraku od początku
konfliktu, przekroczyła w środę dwa tysiące i osiągnęła 2013.

Według telewizji CNN, wśród zabitych jest 1821 żołnierzy amerykańskich, 93 brytyjskich, 26 włoskich, 18 ukraińskich, 17 polskich, 13 bułgarskich i 25 żołnierzy z dziesięciu innych krajów koalicji.

Umundurowanych Irakijczyków zginęło znacznie więcej. Podczas inwazji amerykańskiej od 20 marca do końca kwietnia 2003 roku poległo 5-6 tys. żołnierzy armii Saddama Husajna. Nowe irackie siły bezpieczeństwa, armia i policja, straciły dotychczas w atakach partyzantów i terrorystów przeszło 2700 ludzi.

Największe straty poniosła jednak ludność cywilna. Według zestawień zamieszczanych przez niezależną brytyjsko-amerykańską grupę badawczą na stronie internetowej www.iraqbodycount.net, od początku wojny zginęło od około 23 tys. do ponad 26 tys. irackich cywilów.

Straty rebeliantów i terrorystów nie są znane, ale można je oceniać na kilka tysięcy zabitych. Irackie Ministerstwo Obrony podało we wtorek komunikat, z którego wynika, że tylko od 1 kwietnia zginęło około 300 partyzantów.

Ogromna większość zabitych i rannych w szeregach korpusu wielonarodowego to Amerykanie. Ich żołnierze nie tylko stanowią lwią część wojsk koalicyjnych (około 85%), ale także dźwigają główny ciężar walk z rebeliantami i patrolują najniebezpieczniejsze tereny Iraku.

Z kolei wśród żołnierzy amerykańskich na największe niebezpieczeństwo są narażeni marines, żołnierze piechoty morskiej. Oddziały tej formacji stacjonują w mateczniku irackiej rebelii, prowincji Anbar, rozciągającej się na zachód od Bagdadu po obu stronach rzeki Eufrat aż po granicę syryjską.

W Anbarze znajdują się zbuntowane miasta sunnickie Faludża, Ramadi i Haditha; tamtędy prowadzą też od granicy syryjskiej do środka kraju szlaki przerzutowe rebeliantów.

Wśród 138 tysięcy żołnierzy amerykańskich jest przeszło 23 tysiące marines (nieco ponad 16% całości), ale na liście 1821 zabitych jest ich co najmniej 531, czyli prawie 30%.

Uzbrojenie piechoty morskiej jest pod wieloma względami podobne do uzbrojenia amerykańskich wojsk lądowych. Marines mają czołgi M1 Abrams i jeżdżą na patrole w pojazdach terenowych Humvee. Jednak podczas walk piechota morska porusza się w amfibijnych transporterach gąsienicowych AAVP7, które są słabiej opancerzone niż bojowe wozy piechoty Bradley, używane przez wojska lądowe.

W środę, gdy z Iraku nadeszła wiadomość o śmierci 14 marines, część ekspertów amerykańskich zwróciła uwagę, że transportery amfibijne nie są najlepszym wozem bojowym w warunkach irackich. Piechota morska nie wykonuje tam bowiem klasycznych operacji desantowych, lecz zmaga się z przeciwnikiem niekiedy na rozległym terenie.

Marines są to siły lekkie - powiedział Loren Thompson z ośrodka badawczego Lexington Institute. - Ich zadaniem jest wyważanie drzwi, ale nie zajmowanie wszystkich pokoi.

Źródło artykułu:PAP
śmierćirakżołnierze

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)