Ponad 11 tys. osób na konferencji klimatycznej w Poznaniu
Ponad 11 tys. osób akredytowało się do środy
na Szczycie Klimatycznym ONZ w Poznaniu. - Trzeciego dnia obrad
niektóre kraje wyraziły chęć dobrowolnej redukcji emisji -
poinformowała PAP Magda Sikorska z biura prasowego organizatorów
konferencji.
Od poniedziałku w Poznaniu trwa 14 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) wraz z 4 Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto w Poznaniu.
Wiodącym tematem środowych obrad była według organizatorów m.in. kwestia wspólnej wizji działań na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych. Według organizatorów uczestnicy debat oceniają, że dokonał się postęp w tym zakresie, niektóre kraje (m.in. Szwajcaria i Korea Płd) nie objęte do tej pory limitami redukcji emisji gazów cieplarnianych, wyrażają chęć dobrowolnych ograniczeń.
- Nadal jednak sporo kontrowersji budzi kwestia zobowiązań redukcji emisji przez kraje mniej zamożne - powiedziała dr Joanna Maćkowiak-Pandera, strategiczny doradca Prezydenta COP 14, Macieja Nowickiego.
W środę przedstawiciele Gabonu wyrazili przekonanie, że wspólna wizja powinna obejmować wszystkich, na sprawiedliwych zasadach.
- To ważna deklaracja jednego z krajów afrykańskich, która jest nadzieją na zmianę dotychczasowej strategii niepodejmowania zobowiązań przez kraje rozwijające się - dodała Maćkowiak- Pandera.
Trzeciego dnia konferencji przedmiotem zainteresowania delegatów były także: mitygacja, czyli redukcja CO2 oraz rozpoznanie, które kraje mają tzw. "potencjał redukcyjny", czyli są gotowe, by przyjąć na siebie konkretne zobowiązania.
Na liście akredytowanych osób - delegatów rządowych, obserwatorów i reprezentantów mediów - jest już ponad 11 tys. osób. Są wśród nich przedstawiciele 189 krajów oraz 484 organizacji o statusie obserwatorów - poinformowali w środę wieczorem organizatorzy.
Ostateczne podsumowania i rezultaty pracy delegatów będą znane pod koniec przyszłego tygodnia (11-12 grudnia), kiedy odbędzie się tzw. segment wysokiego szczebla, który zgromadzi ministrów środowiska i liderów politycznych.