Trwa ładowanie...
d3hju8q
sondaż
24-08-2004 18:20

Ponad 11 mln Polaków chciałoby się leczyć prywatnie

Ponad 11 mln Polaków przeznaczyłoby na
prywatne usługi medyczne część lub całość pieniędzy z
obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Prawie połowa płaciłaby
tylko publicznej służbie zdrowia - wynika z badania TNS OBOP.

d3hju8q
d3hju8q

49% pytanych o to - jak wykorzystałoby składkę, gdyby mogli o tym sami decydować - zadeklarowało, że wciąż korzystałoby tylko z publicznych usług medycznych. 37% przeznaczyłoby część lub całość kwoty na prywatne usługi medyczne. 12% respondentów zaś nie miało w tej sprawie zdania.

Wśród wyrażających chęć przekazania składki na prywatną opiekę zdrowotną najwięcej (16%) jest osób, które kwotę swej składki wydałyby po połowie na publiczne i prywatne usługi medyczne.

Co dziesiąty z biorących udział w badaniu chciałby większość swych pieniędzy oddawać publicznej służbie zdrowia, a tylko część prywatnej. 6% respondentów przeznaczyłoby więcej pieniędzy na prywatną ochronę zdrowia. Tylko co dwudziesty Polak całość pieniędzy wydawałby na prywatne usługi medyczne.

Oddanie przynajmniej części pieniędzy prywatnej służbie zdrowia deklarowały w badaniu częściej osoby młodsze, pracujące zawodowo, lepiej sytuowane i wykształcone, a także te, które mieszkają w największych miastach. Badanie jest częścią raportu "Rynek płatnych usług medycznych w Polsce" zrealizowanego przez TNS OBOP w dniach 11-13 października 2003 r.

d3hju8q

W raporcie tym pytano też m.in. o to, czy respondenci gotowi byliby ponosić dodatkowe wydatki na prywatne ubezpieczenia lub abonament na prywatne usługi medyczne niezależnie od opłacania składki.

72% badanych odpowiedziało, że nie byliby gotowi na dodatkowy wydatek (34% udzieliło odpowiedzi "raczej nie" i 38% "zdecydowanie nie"). Gotowość do dodatkowych opłat wyraziło 12% badanych (1% odpowiedziało "zdecydowanie tak", 11% "raczej tak").

Badania zostały przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej.

d3hju8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hju8q
Więcej tematów