Pomysły ministra zdrowia skrytykowane
Opozycja skrytykowała projekt ustawy o restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Przedstawiona w Sejmie przez ministra zdrowia Leszka Sikorskiego ustawa zakłada, że w ciągu dwóch lat wszystkie publiczne placówki medyczne zostaną przekształcone w spółki użyteczności publicznej. Zakłada także możliwość ich upadłości.
Cztery kluby, między innymi Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska, zgłosiły wnioski o odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu.
09.12.2003 14:30
Zdaniem posłanki PO Ewy Kopacz ustawa "jest kiepska". Szczególnie negatywnie posłanka oceniła pomysł przekształcenia placówek opieki medycznej w spółki z udziałem pracowników lub inwestorów. Według Ewy Kopacz będą to spółki z majątkiem jedynie na papierze. "Nie wierzę w to, że pracownicy, którzy i tak zarabiają niewiele w ochronie zdrowia, nagle gremialnie pójdą i będą wykupować te akcje tylko dlatego, żeby mieć jeszcze miejsce pracy. Ich po prostu na to nie będzie stać" - powiedziała posłanka PO. Dodała, że nie wierzy także w to, iż akcje wykupią inwestorzy. "Na ogół ci, którzy chcą inwestować w spółkę robią to, aby zarabiać"- stwierdziła podkreślając, że spółka taka z założenia nie będzie przynosić dochodów.
Według Bolesława Piechy z Prawa i Sprawiedliwości ustawa jest jedynie ucieczką od rzeczywistych problemów służby zdrowia. "Te wszystkie pomysły SLD niestety pogłębiają tylko niejasność zapisów, pogłębiają też chaos i niezrozumienie sytuacji" - powiedział poseł Piecha podkreślając, że jego zdaniem zagrażają one zdrowotności polskich obywateli.
Poseł SLD Władysław Szkop stwierdził, że rządowy projekt zajmuje się wszystkim poza zdrowiem. Według niego regulacja powinna dotyczyć także otoczenia służby zdrowia, od edukacji medycznej przez zasadę poruszania się pacjentów w systemie opieki zdrowotnej, po przepływ środków finansowych w tym systemie. Zaznaczył, że według zapowiedzi ministra zdrowia - wkrótce pojawi się propozycja nowych zapisów w sprawie otoczenia rynku świadczeń zdrowotnych.
Poza Platformą Obywatelską oraz Prawem i Sprawiedliwością za odrzuceniem ustawy opowiedziały się Liga Polskich Rodzin i Samoobrona. Poparcie dla wniosków zapowiada także PSL. (iza)