Pomyślna próba rakiety balistycznej w Pakistanie
Pakistan przeprowadził
kolejną udaną próbę rakiety balistycznej o zasięgu 2 tysięcy
kilometrów - poinformowały pakistańskie władze.
29.04.2006 | aktual.: 29.04.2006 18:40
Start rakiety obserwował osobiście premier Pakistanu Shaukat Aziz. Miejsca startu nie ujawniono.
Jak zaznaczył Aziz, rakieta zapewni Pakistanowi odpowiedni potencjał odstraszania. Premier nawiązał w ten sposób do tradycyjnej rywalizacji polityczno-wojskowej z Indiami. Oba państwa dysponują bronią jądrową i konsekwentnie starają się udoskonalać własne środki jej przenoszenia.
Pakistan dokonał dzisiaj pomyślnie próbnego wystrzelenia pocisku balistycznego dalekiego zasięgu Hatf VI (Shaheen II) z doskonałym rezultatem- głosi oficjalny komunikat. Shaheen II to dwustopniowy pocisk na stałe paliwo, zdolny przenosić głowice konwencjonalne i jądrowe na odległość do 2 tysięcy kilometrów, a w wersji zmodyfikowanej nawet 2,5 tys. Oznacza to, że pole jego potencjalnego rażenia obejmuje wszystkie większe miasta Indii.
Pakistańska strategia wiarygodnego minimum odstraszania jest całkowicie słuszna, gwarantując pokój w regionie. Będziemy zdecydowanie forsować realizowanie naszych potrzeb w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa ze wszystkich źródeł, także nuklearnych- zaznaczył premier.
Zagraniczni eksperci wojskowi zgodnie uważają, że rakiety Shaheen II (wyraz "shaheen" oznacza królewskiego białego sokoła), pokazane po raz pierwszy na defiladzie w stolicy Pakistanu Islamabadzie w 2000 roku, to kopie chińskich pocisków balistycznych M-18. Chiny i Korea Północna są tradycyjnymi partnerami Pakistanu w tworzeniu jego arsenału rakietowego.