Trwa ładowanie...
d1hzgmq
nauka
27-09-2007 21:13

Pomysł Amerykanów: a gdyby tak opleść planetoidę liną...

Oplecenie liną planetoidy pozwoli astronautom poruszać się po jej powierzchni. Taki system został opisany w najnowszym numerze czasopisma "Acta Astronautica".

d1hzgmq
d1hzgmq

Amerykańscy badacze z Massachusetts Institute of Technology z Cambridge informują, że kiedyś przy pomocy specjalnych lin astronauci będą mogli poruszać się po powierzchniach małych planetoid.

Problem z poruszaniem się po powierzchni asteroid wynika z ich niewielkich rozmiarów, a w konsekwencji małego przyciągania grawitacyjnego. Bez odpowiedniego sprzętu astronauta może po prostu odlecieć od planetoidy po wykonaniu kolejnego kroku.

Asteroidy mają bardzo różne rozmiary. Jeżeli ciało ma średnicę powyżej ośmiu kilometrów, astronauta, który podskoczy na jego powierzchni, prawdopodobnie ponownie na niej wyląduje. Jednak w przypadku, gdy asteroida jest mniejsza, może być już problem z powrotem na jej powierzchnię.

Sposób rozwiązujący tę niedogodność przedstawiony został przez Christophera Carra i studenta Iana Garrick-Bethella. Polega na obwiązaniu odpowiedniej liny naokoło planetoidy. Gdy to nastąpi, astronauta może przyczepić się do liny i bez problemu eksplorować powierzchnię planetoidy.

Astronauci mogą badać planetoidy na przykład w celu pobierania próbek skał. Naukowcy z MIT wskazują też, że takie próby byłyby dobrym testem sprzętu przed misją marsjańską. Christopher Carr dodaje, że poznanie techniki obwiązywania niewielkiej planetoidy może być bezcenne, gdyby kiedyś w przyszłości takie ciało znajdowało się na kursie kolizyjnym z Ziemią. (awi)

d1hzgmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hzgmq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj