Pomóż nieuleczalnie chorym dzieciom
Warszawskie Hospicjum dla Dzieci jest zespołem opieki domowej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. Obszarem działania obejmuje Warszawę i okolice w promieniu 100 km.
Hospicjum obejmuje opieka dzieci w momencie, gdy nie można już powstrzymać postępu choroby i wiadomo, że żadna ze znanych metod leczenia nie będzie skuteczna. Domowa opieka hospicyjna jest alternatywą do spędzenia ostatniego okresu życia w szpitalu. Tylko dom stwarza atmosferę bezpieczeństwa, gdzie mały pacjent otoczony jest miłością najbliższych.
Pomóż im! Konto: Pekao SA VI/o Warszawa 82124010821111001000828740.
Warszawskie Hospicjum dla Dzieci jest instytucja charytatywną a istnieje dzięki hojności ludzi wielkiegi serca – dzięki osobom prywatnym, firmom i instytucjom, którym bliski jest los naszych małych podopiecznych. Chorzy i ich rodzice nie ponoszą żadnych kosztów związanych z prowadzoną przez Hospicjum opieką.
Zebrane środki finansowe zostaną przekazane na:
- zakup sprzętu medycznego, leków niezbędnych do prowadzenia domowej opieki paliatywnej nad dziećmi w Hospicjum
- pomoc rzeczową i finansową dla rodzin żyjących pacjentów, umożliwiającą im sprawowanie opieki w domu oraz pomoc finansową dla rodzin w okresie żałoby –na sfinansowanie kosztów pogrzebu
- organizowanie i finansowanie programu wsparcia w żałobie dla dorosłych i dzieci (obejmującego zarówno rodziny pacjentów Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci, jak również rodziny dzieci, młodzieży i młodych dorosłych zmarłych w innych okolicznościach, np. w szpitalu) - polegającego na pomocy w rozwiązywaniu problemów psychologicznych i duchowych świadczonej przez psychologów, lekarzy, pedagogów i duchownych oraz innych specjalistów, a także obejmującego organizowanie i finansowanie wycieczek, obozów wakacyjnych, pielgrzymek lub innych form terapii
- prowadzenie i finansowanie badań naukowych z zakresu opieki paliatywnej i leczenia bólu
- prowadzenie biblioteki naukowej w dziedzinie opieki paliatywnej i leczenia bólu
- prowadzenie wypożyczalni i finansowanie wypożyczania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych ze schorzeniami ograniczającymi życie leczonych w domu oraz dla innych hospicjów
Jak działa hospicjum?
W skład zespołu wchodzi 3 lekarzy (2 anestezjologów dziecięcych oraz pediatra)
- specjalizujących się w leczeniu bólu i opiece paliatywnej nad dziećmi; 8 pielęgniarek wyszkolonych w leczeniu objawowym i opiece domowej nad dziećmi; 2 fizjoterapeutów, 2 pracowników socjalnych wspomagających rodziny w rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych; kapelan. Zespół uzupełniają: księgowa, pracownicy biura, grupa promocji, których zadaniem jest zdobywanie funduszy na działalność placówki. Nieocenioną pomoc oferuje grupa ponad 50 wolontariuszy pracujących w różnych zespołach tematycznych.
Hospicjum pomaga także przeżyć najtrudniejszy okres żałoby po stracie ukochanego dziecka. W hospicjum działają trzy grupy wsparcia w żałobie: dla rodziców, dla rodzeństwa w wieku do 16 lat oraz dla starszej młodzieży. Grupa wsparcia w żałobie otwarta jest również dla rodzin, które straciły dziecko w innych okolicznościach.
Hospicjum dysponuje specjalistycznym sprzętem do prowadzenia opieki domowej: koncentratorami tlenu, ssakami, strzykawkami automatycznymi do podawania leków przeciwbólowych, materacami przeciwodleżynowymi, sprzętem jednorazowym, lekami itd.
Dyżur hospicjum trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.