Pomoc dla ofiar tsunami poprawi wizerunek USA?
Pomoc humanitarna USA ofiarom tsunami może zmienić stosunek narodów muzułmańskich do Ameryki - powiedział odwiedzający Indonezję sekretarz stanu USA Colin Powell.
05.01.2005 | aktual.: 05.01.2005 15:59
Powell wyraził również nadzieję, że obecna humanitarna sytuacja w indonezyjskiej prowincji Banda Aceh oraz w Sri Lance - gdzie od wielu lat toczą się walki z separatystami - pozwolą na rozpoczęcie dialogu politycznego z rebeliantami.
Powell powiedział, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, co konieczne, aby ulżyć ludzkiemu cierpieniu. Wyraził też nadzieję, że ze względu na ten kryzys i sytuację w prowincji Aceh i w Sri Lance miejscowi rebelianci stworzą warunki dla politycznego dialogu.
Separatystyczne ugrupowanie Wolny Aceh walczy o oderwanie prowincji od Indonezji od 1976 roku. W starciach i aktach przemocy zginęły tysiące ludzi. Z kolei wojna domowa w Sri Lance pochłonęła życie 65 tysięcy ludzi.
Licząca 238 mln mieszkańców Indonezja jest największym krajem muzułmańskim w świecie. Uderzenie tsunami 26 grudnia pochłonęło w tym kraju największą liczbę ofiar - ponad 94 tysiące.
Powellowi w trwającej od niedzieli azjatyckiej podróży po terenach nawiedzonych kataklizmem towarzyszą wysocy rangą funkcjonariusze, w tym m.in. Jeb Bush, brat prezydenta USA George'a W. Busha i gubernator Florydy, która niejednokrotnie nawiedzana była przez tornado.
Po wizycie w Indonezji, gdzie w czwartek odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona pomocy dla terenów objętych kataklizmem, następnym etapem wizyty amerykańskiego dyplomaty będzie Sri Lanka.