Trwa ładowanie...
d2bxa7t

Pomoc dla Macedonii dwukrotnie wyższa od zakładanej

Międzynarodowi darczyńcy postanowili na konferencji w Brukseli, że przeznaczą w tym roku 515 milionów dolarów na pomoc dla Macedonii. Pieniądze te mają pomóc w odbudowie gospodarki kraju i zlikwidowaniu zniszczeń spowodowanych ubiegłorocznym konfliktem. Organizatorami konferencji, w której uczestniczą 43 państwa i organizacje są: Komisja Europejska i Bank Światowy.
Share
d2bxa7t

Suma, którą darczyńcy przeznaczyli na pomoc dla Macedonii, jest prawie dwukrotnie wyższa niż początkowo zakładano. Oprócz 274 milionów dolarów przeznaczonych na pokrycie deficytu budżetowego, odbudowę zniszczeń i dalsze wprowadzanie w życie porozumienia pokojowego, darczyńcy przekażą Macedonii 241 milionów dolarów na potrzeby rozwoju gospodarczego kraju.

Według macedońskich mediów, przed rozpoczęciem konferencji Międzynarodowa Grupa Kryzysowa wystąpiła z sugestią, by ofiarodawcy pomocy jako warunek jej udzielenia postawili mianowanie doradcy do spraw walki z korupcją, który miałby pomagać w tej dziedzinie rządowi w Skopje.

Międzynarodowa Grupa Kryzysowa uważa, że po zakończeniu ubiegłorocznego konfliktu zbrojnego z albańskimi rebeliantami podstawowe problemy Macedonii to korupcja i zbyt wolne tempo reform.

Warunkiem przeprowadzenia konferencji darczyńców było ogłoszenie amnestii dla bojowników Armii Wyzwolenia Narodowego. Amnestia została ogłoszona ubiegłej nocy i objęła około trzystu członków rozwiązanej Armii Wyzwolenia Narodowego. (iza)

d2bxa7t

Podziel się opinią

Share
d2bxa7t
d2bxa7t
Więcej tematów