Trwa ładowanie...
d3bk3iv
17-06-2005 09:35

Pomnik więzi żydowsko-polskich

Przy zabytkowej synagodze w Chmielniku (woj.
świętokrzyskie) odsłonięty zostanie w niedzielę pomnik wiekowych
związków narodu żydowskiego i polskiego. Historyczne więzi Żydów i
Polaków symbolizować mają dwa pomnikowe drzewa splatające się
konarami.

d3bk3iv
d3bk3iv

Monument ufundowała rodzina Kaliszów z Izraela, by utrwalić "pamięć żydowsko-polskiego dziedzictwa Żydów Chmielnika (1565- 1942)" - jak głosi napis na pomniku.

"Historia nie biegnie głównymi traktami, ale przede wszystkim bocznymi ulicami spokojnych miasteczek" - informuje po hebrajsku napis umieszczony na kamiennej płycie pomnika, która stanowi tło płaskorzeźby drzew odlanej z brązu. U dołu monumentu, autorstwa kieleckiego artysty-plastyka Arkadiusza Latosa, znalazła się polska i angielska wersja cytatu z pism historyka Tadeusza Popławskiego.

W niedzielnej uroczystości w Chmielniku zapowiedział udział m.in. współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ks. prof. Michał Czajkowski, który ma koncelebrować mszę świętą - poinformował burmistrz miasta Jarosław Zatorski, inicjator lokalnych spotkań z kulturą żydowską.

W tegorocznym ich programie, w chmielnickiej synagodze otwarta zostanie w niedzielę wystawa fotograficzna "Papież Jan Paweł II w Jerozolimie". Udostępniona przez ambasadę Izraela w Warszawie ekspozycja ukazuje na 60 nieznanych w Polsce zdjęciach papieską pielgrzymkę po Ziemi Świętej.

d3bk3iv

Z kolei na ryku uczniowie miejscowych szkół zaprezentują przedstawienie "Święto Świateł - Chanukka". Ze spektaklu Teatru NN z Lublina publiczność dowie się "O tym, jak Fajwł szukał samego siebie". Imprezę zakończą dziecięce tańce izraelskie i koncert zespołów klezmerskich. Przez cały dzień, w pasażu łączącym synagogę z rynkiem rozstawione będą kramy, przy których chmielniccy kupcy i rzemieślnicy będą handlować jak ich przedwojenni przodkowie.

W 20-leciu międzywojennym ludność pochodzenia żydowskiego stanowiła w Chmielniku 80% liczącej około 8 tys. osób miejscowej społeczności. W 1941 r. Niemcy zamknęli wszystkich Żydów w getcie, a następnie wywieźli i zamordowali. Pierwsi Żydzi osiedli w miasteczku pod koniec XVI wieku. Mieli możliwość "zakładania handlów różnych, winnicy, szynków i budowlów na placach, a na koniec wystawienia Bożnicy i szkółek" - jak głosił akt nadania im tych przywilejów.

d3bk3iv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bk3iv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj