PolskaPomnik ks. Henryka Jankowskiego ma być odsłonięty w Gdańsku 31 sierpnia

Pomnik ks. Henryka Jankowskiego ma być odsłonięty w Gdańsku 31 sierpnia

W rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych 1980 roku w Gdańsku ma być odsłonięty pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Monument upamiętniający jednego z kapelanów "Solidarności" stanie obok bazyliki św. Brygidy, której ks. Jankowski przez wiele lat był proboszczem.

W Gdańsku Społeczny Komitet budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego podczas konferencji prasowej zaprezentował pomnik upamiętniający nieżyjącego od dwóch lat duchownego. Odlana z brązu figura przedstawiająca prałata ma wysokość 230 cm. - Figura przedstawia stojącą postać księdza, taką odważną, dystyngowaną, jakby w ruchu, która swoją postawą mówi, że jest gotowa do działania - mówił opisując monument obecny proboszcz bazyliki św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski.

Monument powstawał przez rok w pracowni w Kijowie na Ukrainie. Autor projektu rzeźbiarz Gennadij Jerszow (mieszkający w Gdańsku) zrezygnował ze swojego honorarium.

Inicjator budowy pomnika, przyjaciel księdza i znany gdański piekarz, Grzegorz Pellowski powiedział, że bardzo mu zależało na powstaniu pomnika, bo - jak ocenił - często zapomina się "o ludziach, którzy mieli ogromny wkład w tworzenie historii". - Musimy cofnąć się do lat 80., kiedy toczona była walka między obozem komunistycznym a robotnikami, kiedy ksiądz prałat był ogromnym, często jedynym, wsparciem - tłumaczył. - To, że dziś jesteśmy w UE i NATO, że możemy podróżować bez paszportu, to także dzięki ks. Jankowskiemu - podkreślił.

Przewodniczący Komitetu, szef gdańskiej "Solidarności" Krzysztof Dośla poinformował, że pomnik stanie na skwerze, od roku noszącym imię ks. Henryka Jankowskiego, tuż obok bazyliki św. Brygidy. - To jest miejsce, po którym ksiądz prałat chodził w roku 1980 udając się do strajkujących stoczniowców, aby udzielić im pomocy. Tym pomnikiem chcemy podziękować księdzu za te wszystkie lata służby - wyjaśnił.

Szef gdańskiej "Solidarności" poinformował, że planowane na 31 sierpnia br. odsłonięcie i poświęcenie pomnika będzie główną uroczystością związku z okazji rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Całkowity koszt wykonania pomnika to 130 tys. zł. Pieniądze pochodzą z publicznej zbiórki. Pellowski powiedział, że były wpłacane przez osoby z całego kraju. - Wpłacały głównie osoby starsze, najczęściej od 50 do 100 złotych - poinformował. Wpłaciły też zarządy regionów "Solidarności". Według Pellowskiego, największa wpłata wyniosła 20 tys. zł i pochodziła od znanego przedsiębiorcy "z listy najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost".

Ks. prałat Henryk Jankowski zmarł 12 lipca 2010 r. Miał 74 lata. Proboszczem parafii Św. Brygidy został w 1970 r. Stał się kapłanem znanym w całej Polsce w dniach historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., gdzie odprawiał na miejscu msze św. podtrzymujące na duchu protestujących robotników.

W latach 80. parafia św. Brygidy była nieoficjalnym miejscem spotkań przedstawicieli podziemnej "S" z wysłannikami dyplomacji krajów zachodnich. Gościli tam m.in. Ronald Reagan, Margaret Thatcher, senator Edward Kennedy z rodziną, Helmut Kohl i Zbigniew Brzeziński. Swoje pierwsze konferencje prasowe dla zagranicznych dziennikarzy urządzał na plebanii Lech Wałęsa. W czasie strajków w 1988 r. w kościele św. Brygidy obradowały władze "S".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)